- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

ATHÉNY – PRAHA – MOST

Premiéra hry Povedený tatínek a my je naplánována na Scéně na točně v pátek 16. listopadu v 19. 30 hodin.
Nelehký úděl režiséra Georgise Agathonikiadise ho předurčil k životu světoběžníka. Narodil se v Řecku a po vypuknutí tamější občanské války (1947) byl jako malý chlapec se svými prarodiči deportován do bývalého Československa a vyrůstal v Brně. Vystudoval tu oděvní průmyslovku a v Praze pak Filmovou a televizní fakultu AMU. Po jejím absolvování se do Brna vrátil a působil tu jako dramaturg a režisér brněnského studia Československé televize. Jeho pouť Evropou pokračovala návratem do Řecka. A tady se svou ženou lékařkou a dvěma dcerami žije – dílem v Athénách, dílem na své přímořské „chalupě“ – už více než třicet let. Neusadil se však natrvalo – neustále pendluje po světě, a pokud mu to okolnosti dovolí, natáčí dokumentární snímky svého srdce jako např. Vzpomínky na Andreje Tarkovského, Řecké děti, Řek Zorba na Božím Daru či Soluňský Čížek.

V domovských Athénách vedl literárně – dramatickou redakci řecké státní televize ERT. Tato profese mu původní obzor dokumentaristy rozšířila o zájem o dramatickou tvorbu (televizní inscenace, filmy, seriály …), odkud už bylo blízko k divadlu. Po několika inscenacích v řeckých divadlech se objevil i na scéně činohry Městského divadla v Mostě, kde v roce 2008 nastudoval divadelní adaptaci Felliniho Silnice a na Mostecku natočil část svého hraného snímku Hořký sníh, nedávno uvedeného na obrazovkách České televize. Po čtyřech letech se režisér Agathonikiadis do Mostu vrátil a spolu s dramaturgem Vlastimilem Novákem tu připravil inscenaci dramatizace povídek Oty Pavla Povedený tatínek a my.

Agathonikiadisovo pendlování na lince Athény – Praha – Most a zpět je čím dál tím častější a jeho spolupráce s Českou televizí intenzivnější. Natočil tu už řadu působivých dokumentárních portrétů českých herců a zpěváků (např. Ladislava Lakomého, Niny Divíškové, Aloise Švehlíka, Lubomíra Kostelky, Marty Kubišové aj.) a několik inscenací a filmů. V současné době se chystá k natáčení dokumentů o Martě Vančurové a Ivanu Trojanovi, připravuje řecko-českou pohádku (z části se odehrávající na Mostecku) a s přítelem, hercem Ondřejem Vetchým uvažují o společném divadelním projektu… A tak, jak se zdá, letů režiséra Georgise Agathonikiadise mezi Athénami a Prahou v dohledné době ubývat nebude.
Vlastimil Novák, dramaturg       

Režisér při práci na dramatu Silnice
Foto: L.Prošek