- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Slavná Balada pro banditu

Druhá poprázdninová premiéra

Dnes skoro zlidovělý muzikál napsaný na motivy Olbrachtova románu Nikola Šuhaj loupežník měl premiéru v Divadle na provázku v roce 1975 v režii Zdeňka Pospíšila. Děj Šuhajova příběhu byl tehdy zpracován zcizujícím způsobem, jenž zůstal zachován i ve filmové podobě tohoto díla z roku 1978 (režie Vladimír Sís).

Příběh je vyprávěn u táborového ohně skupinou trampů, předvádějících jakousi „hru na Šuhaje“. Zásluhou nadčasového příběhu, jenž vypráví o veliké lásce i veliké zradě, touze po svobodě, bezpráví i zlu, které v člověku roste, díky nestárnoucí hudbě i přitažlivému karpatskému prostředí, byl muzikál na českých i moravských scénách mnohokrát uveden – naposledy v Divadle Antonína Dvořáka v Příbrami – a stále se těší značné oblibě.

Autorem libreta je prozaik, dramatik a někdejší politik Milan Uhde, který, kromě Balady pro banditu, napsal například satirickou absurdní hru Král Vávra, variaci na Mrštíkovu romanci Pohádka máje, Velice tiché Ave a další. Miloš Štědroň je významný skladatel, hudební vědec a pedagog. Úctyhodnou řadu jeho orchestrální, komorní i vokální hudby doplňuje pochopitelně hudba divadelní, muzikálová.

Balada pro banditu se v sezoně 2015 vrátí na jeviště Městského divadla v Mostě po osmnácti letech. Přijďte na krásný příběh i silné melodie. A to vše živě už v pátek 25. září v 19.30 hodin! V režii Pavla Ondrucha, ve scéně Michala Syrového a v kostýmech Zuzany Mazáčové. O hudební nastudování se postaral František Krtička. Hrají: K. Herzinová, W. Valerián, L. S. Fischerová, M. Procházka, I. Zajáčková, J. Kraus, V. Herzina, V. Týcová, J. Dostál, J. Koudela, M. Večerka, O. Liška ad.

Michal Pětík, dramaturg

foto