- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Zkoušíme Homevideo

Jak mohou sociálná média a kyberšikana změnit do té doby normální život člověka? Divadelní hra o dospívání, hra o mládeži a nejen pro mládež. To je téma nové inscenace, kterou uvedeme 9. února 2018 v režii Adama Doležala na Komorní scéně v české premiéře.

Homevideo

Scénografka Kateřina Baranowska s režisérem Adamem Doležalem na předávací poradě k Homevideu.

Spisovatel a scenárista Jan Braren, který vystudoval filosofii, psychologii, právo a dějiny v Hamburku a Kielu, založil produkční společnost zabývající se uměleckými projekty napříč různými médii. A právě médium jako je internet (emaily, YouTube apod.) a s ním spojené všeobecně dostupné pořizování videomateriálů mu posloužilo jako námět filmového scénáře Homevideo (2011) o patnáctiletém Jakobovi. Tento normální a zcela běžný puberťák si na kameru natáčí svoje promluvy o sobě a o světě, vyznání lásky své kamarádce Hannah a také intimní chvíle včetně svojí masturbace. No a proč by nemohl? Vždyť je to jeho kamera! Navíc mu tyto záznamy pomáhají v poznávání sebe sama a k lepší orientaci ve světě kolem něj. Jenže problém nastane ve chvíli, kdy se tato kamera včetně všech záznamů dostane do špatných rukou. Jak se s takovou věcí může mladý člověk vypořádat? Kdo mu pomůže, když se stane terčem takzvaného cyber-mobbingu?

Za filmový scénář Homevideo byl Braren v roce 2012 vyznamenán Cenou bratří Grimmů a také Německou televizní cenou. Následně se scénáře chopil dramatik a režisér Can Fischer, který ho přepracoval do podoby divadelní hry. Ta se po světové premiéře v Theater Baden-Baden dostala na prkna dalších německých divadel a v roce 2014 byla nominována na prestižní cenu za nejlepší hru pro mládež JugendStückePreis na festivalu nové dramatiky Heidelberger Stückemarkt.

Jako součást dopoledních představení plánujeme diskuse s odborníky na mobbing.

Překlad a dramaturgii připravil Zdeněk Janál,  scénu a kostýmy Kateřina Baranowska a videoprojekci Martin Studecký.

V hlavní roli se představí Ondřej Dvořák, dále hrají  Markéta Hausnerová, Lukáš Kofroň, Veronika Týcová, Vít Herzina, Michaela Krausová, Matyáš Procházka, Lilian Fischerová, Zdeněk Janál a další.

 

Homevideo

První čtená zkouška Homevidea: zleva L. Kofroň, M. Procházka, M. Hausnerová, O. Dvořák, V. Týcová.

Homevideo

M. Krausová a L. Fischerová

Homevideo

V. Týcová, V. Herzina

Homevideo

Členové company P. Černá, V. Šturma, A. Bauerová a M. Jehlička