- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Martin McDonagh / KATI

Milujete černý humor? Za to vám nikdo hlavu neusekne! Tragikomedie par excellence od jednoho z nejvýznamnějších dramatiků současnosti.


režie: Petr Svojtka

překlad: Ondřej Pilný

premiéra: 15. května 2020 na Komorní scéně

 

Tragikomedie Kati měla světovou premiéru v roce 2015 v londýnském Royal Court Theatre. Od té doby se rozšířila do mnoha zemí světa a získala celou řadu významných ocenění, mezi nimi i cenu Olivier pro nejlepší divadelní hru roku. McDonagh ve své divadelní i filmové tvorbě kombinuje groteskní vidění světa s černou komedií plnou násilí, rázovitých a pološílených figurek. O jeho nejnovější divadelní hře jeden divadelní kritik napsal: Šibeniční humor, vražda a zabití, kat a popravený, temnota lidských duší a její malé i velké propasti – z toho všeho si dělá irský dramatik legraci.

V roce 1965 je v Anglii zrušen trest smrti. Ale co teď bude s katy? Co bude dělat Harry, bývalý asistent oficiálního popravčího Alberta Pierrepointa a druhý nejslavnější kat Anglie? Uchýlí se do malé hospůdky v Oldhamu poblíž Manchesteru. Stane se šéfem svého malého království za výčepním pultem. Jako správný hospodský zásobí své štamgasty historkami. Ale jen málokterý hospodský může barvitě vyprávět zrovna o zlatých časech popravčího řemesla. Billy, Charlie, nahluchlý Arthur a inspektor Fry mu visí na rtech. Vmísí se mezi ně i zvědaví reportéři, kteří chtějí vypátrat nějakou senzaci. Ale objeví se i další neznámý... Zdá se, že Harryho začíná dohánět jeho vlastní minulost.

„Počátkem šedesátých let existovalo v Anglii jisté napětí. Na jedné straně se vynořili Beatles, zároveň ale přetrvávaly viktoriánské praktiky a popravy lidí, někdy i nevinných. Chtěl jsem tohle napětí prozkoumat. Je správné zabít zlého člověka, někdy možná i hodného? A co to udělá s člověkem, který musí popravu vykonat? Může se od svých činů distancovat? Nijak to s ním nezamává? Nijak ho to nepoznamená?“ popisuje svoji inspiraci Martin McDonagh.