- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Terry Pratchett, Stephen Briggs / MAŠKARÁDA ČILI FANTOM OPERY

režie: Milan Schejbal
překlad: Jan Kantůrek
premiéra: 18. června 2021 na Velké scéně

Třeskutě zábavná komedie z operního světa od zbožňovaného klasika.

Čarodějky Bábi Zlopočasná a Stařenka Oggová se vypraví do ankh-morporkské Opery, kde pobíhá šílený Duch a přibývá mrtvol. Při pátrání po fantomovi diváci spolu s postavami prozkoumají operu od sklepa po půdu a podrobně se seznámí se zvláštnostmi operního provozu. Uslyší neslýchané, například že operu lze řídit stejně jako sýrárnu a spatří množství komických postaviček, které se v divadle, nadto v opeře, vyskytují. A samozřejmě nebude chybět ani legendární sympaťák Smrť.

Terry Pratchett patřil mezi nejvýraznější a neoblíbenější autory humoristických fantasy románů. Česky v kongeniálních překladech Jana Kantůrka vyšly desítky jeho knih a těší se velké oblibě, ba statusu „kultovních“ děl.

Jak je naznačeno výše, každý z jeho příběhů je zabydlený originálními postavičkami – od svalnatých hrdinů (často s poněkud malým mozkem), přes mudrce, přihlouplé mágy, svérázné čarodějnice, mimozemšťany, nevrlé trpaslíky, prohnané pouliční obchodníky, naštvané bohy a ne zrovna nejchytřejší šlechtice, až po mluvící stromy, kameny nebo klobouky. Pratchett přitom vypráví s velkou dávkou nadsázky a humoru, bez hrubého násilí a naturalistického krveprolévání, což je v žánru fantasy spíše výjimkou.

Režisér Milan Schejbal pro mostecké diváky chystá výpravnou inscenaci pro celou rodinu. Tedy nejen pro znalce žánru, ale zkrátka pro všechny, kteří mají fantazii a smysl pro humor.