- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Jedinečná oslava

Především radost a nadšení bylo cítit z každého výstupu při oslavách 25. narozenin Divadla rozmanitostí / DR / v neděli 21. října. Nabitý program připravili členové souboru DR, ZUŠ Moskevská Most a klienti Domu sociálních služeb v Janově a německých amatérských herců z Ehrenbergu. Slavnostnímu galaodpoledni předcházely týdenní herecké workshopy a výtvarné dílny ve všech prostorách DR. Děti se učily nejen herecké techniky, ale samy navrhovaly a připravovali kostýmy, masky i scénu pro svá představení!

Oficiální název celého projektu zněl – Maska, kostým, loutka – Kriebstein 2012. Výsledky společného snažení pak byly premiérově k vidění právě v neděli. Soubor Divadla rozmanitostí zahájil oslavu vlastním odhalením zákulisí, když „odtajnil“ jednotlivé členy souboru tak, jak je diváci nemají možnost znát. Sled jednotlivých vtipných a originálních výstupů ve svižném tempu měl často překvapivá zjištění – k památným určitě bude patřit ovečka Petra Čulíka… Muzikálnost celého uměleckého souboru se opět projevila v plné síle v podobě novinky - divadelní kapely „Nedloubej se v nose“.

Následující pohádka Červená karkulka byla v mnoha ohledech unikátní. Napsaly si ji přímo na tělo samy děti, navrhly kostýmy a masky a nechyběly ani scénografické návrhy. Na pohádce se podílely děti z mostecké ZUŠ společně s klienty janovského ústavu. Jedinečnost a půvab představení ocenili diváci bouřlivým potleskem. Není divu, že se Karkulce z jeviště vůbec nechtělo.

Další představení Tři satyrové ve stylu komedie dell´arte mělo mezinárodní obsazení a mnohojazyčný výklad. Německý amatérský soubor Centro Arte Monte Onore vytvořil s českými kolegy z Rozmáňa představení plné masek, omylů a nekonečné touhy, kdy nakonec všechno dobře dopadlo. Stejně jako celé slavnostní odpoledne. Závěrečný raut byl už třešinkou na dortu. Slavilo se dlooouuuho do noci...

Divadlu rozmanitostí je tedy 25. let a za toto čtvrtstoletí má za sebou 120 premiér, vystřídala se zde dlouhá řada režisérů, výtvarníků, skladatelů, herců i dramaturgů. Rozmáňo hraje „doma“, ve školkách, v divadlech po celé republice i v zahraničí. Pravidelně se umisťuje na předních místech v návštěvnosti. Tisíce děkovných dopisů, provolávání slávy, to všechno Divadlo rozmanitostí zažilo, zažívá a nadále zažívat bude! Všechno nejlepší! Atmosféru vám přiblížíme ve fotogalerii.

Foto: Tomáš Branda