Zajímá Vás, kdy hrajeme nejbližší reprízu? Máte zájem o vstupenky? Klikněte na obrázek...
ročník 2016 / 6. číslo
Adam Doležal:
S Williamem Shakespearem jsem se poprvé setkal na základní škole. Byl to neduživý zakřiknutý chlapec, v kolektivu neoblíbený. Ostatní žáci se mu posmívali pro jeho inteligenci, plešku a zastaralé oblečení. Je pravda, že v době, kdy všichni ostatní nosili náušnice v nose, mohl působit jeho středověký kostým jako z jiné doby, ale stejně mi to přišlo kruté. I vztah s rodiči měl neutěšený. Jeho první slovo totiž znělo "nejobhospodařovávatelnější" a rodiče se zalekli, že mají v rodině intelektuála. Od té doby v něm systematicky zabíjeli genialitu tím, že mu k narozeninám a jmeninám kupovali výhradně fotbalový míč. V době, kdy jsem ho potkal, jich měl ve skříni 24.
Že v sobě ukrývá básnického ducha, jsem zaznamenal na hodině českého jazyka. Učitelka ho požádala, aby jí vysvětlil jaký je v gramatice rozdíl mezi trpným a činným rodem. William na ní upřel svůj pronikavý pohled a zvučným hlasem zahlaholil: "Mor na oba vaše rody!" a zapálil si kubánský doutník značky Romeo y Julieta. Byl z toho skandál a William dostal za trest zpracovat životopisy anglických králů Jindřicha IV., V., VI. a VIII. do formy dvoudílných divadelních her. Myslím, že se s tím popasoval obstojně. Do školy posléze přestal docházet se slovy, že: "Smutným hodiny se zdají dlouhé". Vrhl se na spisovatelskou činnost, ale jeho útlocitná duše nejspíš nesnesla vlnu kritiky, která se na jeho tvorbu snesla, a tak psát přestal. Jeho posledním dílem byl text pro televizní rosničku, který ve své lakoničnosti obsahoval pouze jedno slovo: "Bouře".
Co dělal od té doby nevím, ale slyšel jsem, že zbohatl na virtuální měně bitcoin a založil si internetovou banku s názvem "Bit, či nebit? Coin!" Jsem pyšný, že mým spolužákem byl člověk, který přičichl k umění i k internetu a jsem rád, že se s jeho prací mohu po letech popasovat právě na prknech Městského divadla v Mostě.
Jiří Kraus:
Shakespeare?… No, jak bych to řekl… Shakespeare… Já myslím… že ono to tak… abych byl úplně přesný… vůbec to tak… Ale teď jsem se trochu zavedl, takže znova. Od začátku… Shakespeare. To je… já vůbec nevím jak začít, já vůbec nevím, co říct… já vůbec nevím jak skončit… Já vůbec nic nevím… Ale přece jen něco. Já bych řekl asi tolik… William Shakespeare je… a to si myslím opravdu… je opravdu… teda fakt… jo… myslím, že si rozumíme, ne? A tedy na úplný závěr bych řekl. JO!… Anebo ne?… Já fakt nevím!
Vít Herzina:
O Shakespearovi jsem poprvé slyšel až po studiu na JAMU, kdy jsem si přečetl obě jeho hry a hned jsem si ho oblíbil. Po přečtení Hamleta jsem si Shakespeara okamžitě zařadil mezi své další oblíbené současné autory, jako například Goldoni nebo Jirásek. Líbí se mi také jeho filmy.
Ondřej Dvořák:
William Shakespeare byl pro mě dlouho oříšek. Než jsem nastoupil na JAMU, bral jsem jeho tvorbu jen jako povinnost, kterou musím znát. Na JAMU jsme měli o Shakespearovi seminář. Tam jsme probírali jeho život a jeho díla v kontextu doby, ve které psal a zaměřovali jsme se i na současný přesah, který lze v jeho díle najít. To mi dalo impuls, abych začal jeho díla číst. Nebylo to jednoduché a často jsem se musel vracet a přečíst si to znovu, abych pochopil, jak to velikán myslel. Zjistil jsem, že v Shakespearovi je všechno. Navíc krásným jazykem. Někdy mě mrzí, že nejsem Angličan a nemůžu si jeho hry přečíst v originále.