2017 / 4

DIVADELNÍ MOSTY

internetový magazín Městského divadla v Mostě

Kdo by neměl rád pořádnou detektivku? Troufám si říct, že je to snad nejoblíbenější žánr ze všech, vždyť plní nejen police knihoven, ale i televizní a filmová tvorba doslova přetéká zločinci a policisty. Je až s podivem, že divadelních her s detektivní zápletkou až zas tak moc není. Ačkoli možná že je, ale dávno zapadly v zapomnění. Ovšem ty, které se povedly, slaví opravdu nebývalé úspěchy. A Splašené nůžky jsou jednou z nich.
Když jsem dostal na první čtené zkoušce scénář, trochu jsem zbledl. Přeci jen - sto šedesát stran textu mi na stole nikdy před tím ještě nepřistálo a to už jsem v divadle zažil opravdu leccos. Nakonec se ale ukázalo, že mé obavy jsou v tomto ohledu zbytečné. Nejednalo se totiž o stránky textu, který bych se musel učit, ale o jakýsi návod, manuál, jak Splašené nůžky zvládnout bez zaškobrtnutí.
Obavu z objemu scénáře tak velmi rychle nahradila obava jiná. Zvládneme to? Podaří se všechno tak, jak má? Opravdu se nám podaří diváky vtáhnout do hry? Budeme dostatečně pohotoví, dostatečně připravení? Vážně je hrát tuhle hru dobrý nápad? Spousta otázek, na které těžko hledat odpověď. Odpovědět na ně můžete jen a jen vy - naši diváci.
Interaktivita je slovo, které se dneska objevuje v našich životech ve všech pádech. Moderní technologie s ní jdou ruku v ruce. Ovšem v umění to není žádná novinka. Definice zní přibližně takto: interaktivní je takové umění, které příjemci umožňuje bezprostředně na dílo reagovat a vstupovat do jeho tvorby. Interaktivita je sice v divadle mnohokrát ověřená, ale přesto není jeho běžnou součástí. Splašené nůžky jsou na tomto principu doslova založené.
Režisér Milan Schejbal nám nesliboval úspěch, ani nesliboval jedinečné herecké příležitosti. Ale slíbil nám něco, co mě okamžitě zaujalo, slíbil nám dobrodružství. A během zkoušení se ukázalo, že to nebyly sliby plané. Dobrodružství to bylo a doufám, že ještě bude. Ale nejlepší na tom je, že to není dobrodružství jen pro nás. Na druhé straně jste totiž vy a věřte mi, nudit se nebudete!
Vítek Herzina, herec