2017 / 5

DIVADELNÍ MOSTY

internetový magazín Městského divadla v Mostě

Baron Prášil rovná se pro mě moje dětství. Dodnes mám u svých rodičů velkou knihovnu plnou titulů pro děti a Baron Prášil mezi nimi zaujímá jedno z čestných míst. Je to kniha téměř celá ve verších s úžasnými ilustracemi a já si většinu vybájených příhod tak trochu bláznivého barona pamatuju dodnes.
Baron Prášil je prostě synonymem fantazie. Bezbřehé, bezuzdné, nespoutané fantazie, která až hraničí s drzostí, neboť tolik do očí bijící nesmysly jsou zde předkládány jako stoprocentně pravdivé události. True Story! To by byl konec konců moc pěkný podtitul, řekl bych.
Ty příběhy si snad zamiluje každý, kdo se s nimi kdy setká. Baron Prášil zcela jistě nikdy nepřestane překvapovat, nikdy neomrzí, vždycky vytáhne něco z rukávu. Proč nás tolik baví? Proč se smějeme těm absurditám, proč skoro obdivujeme, co dokáže ještě vymyslet, s čím nás ohromí příště? Největší síla vyprávění Barona Prášila totiž netkví v přesvědčivosti. Kdepak. Tady nejde o to, historkám uvěřit. Nejde o to, posluchače přesvědčit, zmást, zmanipulovat je. Baron nás chce jen a jen pobavit a to se rozhodně cení. A navíc se mu to opravdu náramně daří.
Jiří Kraus mě poprosil o písňové texty k této inscenaci a já jsem moc rád, že jsem mohl být součástí mosteckého Barona Prášila. Pevně doufám, že bude mít úspěch a že Vás vždycky vezme sebou na velmi příjemné putování, třeba na křídlech dvaceti kachen, nebo v žaludku obrovské velryby.
Když vám někdo vypráví
A k nevíře jsou jeho řeči
Příběhy mu přetékají
Dobrodružným nebezpečím
V nich činy jenom statečné
A hrdinské on koná
Vzpomeňte si vážení
Na barona

Milí páni, drahé paní
Pamatujte vážení
Vymýšlení není lhaní
Říkáme mu prášení
Když vás někdo balamutí
Poslouchejte přesto s chutí
Nepřekoná nikdy nic
Fantazii bez hranic

Až budete poslouchat
A oči přitom navrch hlavy
Z toho co vám navykládá
Z toho co vám navypráví
Z komára místo velblouda
Když rovnou dělá slona
Vzpomeňte si vážení
Na barona

Milí páni, drahé paní
Pamatujte vážení
Vymýšlení není lhaní
Říkáme mu prášení
Od pusy se pěkně práší
Nejlépe prý po guláši
Nashledanou, přijďte zas
Baron Prášil vítá vás!
Vítek Herzina, herec