- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Chvála předplatitelů!

Předplatné 2016 právě v prodeji!
Brožura v pokladně divadla.

Vážení a milí. Brožurka, kterou toto zamyšlení uvádí, je určena Vám, předplatitelům. Předplatitel! Kdo to vlastně z pohledu divadelníka je? Je to někdo, kdo věří svému divadlu natolik, že je ochoten koupit onoho, zkušenostmi generací nedoporučovaného, „zajíce v pytli“. Někdo, kdo nečeká na recenzi či divácké ohlasy inscenací již „odpremiérovaných“, aby se poté rozhodl, zda tento, či jiný titul na repertoáru divadla chce vidět. Někdo, kdo nám, mosteckým divadelníkům, tak věří, že si prostě koupí lístky na každé představení již dopředu. Dá nám své peníze a říká tím, že všechno co v příští sezóně vytvoříme, chce vidět a věří, že se pobaví, poučí, odpočine si od všedních starostí nebo prostě prožije krásný večer ve společnosti nás divadelníků i ostatních diváků.

Nehodlám nikoho a nic kritizovat, ale když si občas přečtu v novinách nebo vidím na televizní obrazovce, kdo všechno je považován, nebo se sám považuje, za VIP, tedy velmi váženou (důležitou, kdybych chtěl být doslovný) osobu, jsem překvapen, ne-li vyděšen. Abych té zkratce lépe porozuměl a představil si pod tímto pojmem něco konkrétního, rozhodl jsem se do úvodu této brožurky napsat malé zamyšlení. Pro mne a mé kolegy je VIP předplatitel. Tedy Vy, kteří jimi jste, nebo se jimi stanete. Pro Vás jsme připravili tuto brožuru s cílem přiblížit Vám, co jsme se rozhodli v roce 2016 vytvořit.

Na příští rok připravujeme sedm premiér v činohře a čtyři v Divadle rozmanitostí. Navíc se uskuteční obnovená premiéra Noci na Karlštejně v plenéru hradu Hněvín. Nově zavádíme další předplatitelskou skupinu v činohře a další, pro dospělého diváka, v komorní atmosféře Divadla rozmanitostí. Váš zájem opět odměníme zvýhodněným vstupným, stejně jako ve všech dosavadních předplatitelských skupinách.

Zkrátka a dobře, vážený předplatiteli, už nyní Vám jménem obou souborů děkuji a těším se na setkání v hledišti.

PhDr. Václav Hofmann, jednatel Městského divadla v Mostě


foto

 

foto

On line rezervace


NOVÉ INSCENACE ČINOHRY MĚSTSKÉHO DIVADLA V MOSTĚ!

POZOR NOVINKA - dvě nové předplatitelské skupiny!

Přehled titulů činohry na sezonu 2016:

Joe MASTEROFF, John KANDER, Fred EBB / CABARET

režie: Pavel Ondruch

premiéra: 19. února 2016 na Velké scéně

Děj úspěšného amerického muzikálu se odehrává v kulturně i sociálně roztříštěném předválečném Berlíně. Anglická zpěvačka Sally Bowles hledá cestu k filmové kariéře, prožívá lásku k americkému spisovateli i znepokojivý vztah s bohatým německým obchodníkem.

Dramatický děj pracuje s kontrapunkticky vystavěnou strukturou. Romantický, sentimentální příběh se odehrává v lehce dekadentní atmosféře Berlína, nad kterým se stahují černá mračna dějin – nástup nacismu, zmaru a nenávisti. Kabaret, symbolizovaný smutně ironickou postavou kabaretiéra, tu představuje jakýsi zcizující dramatický efekt, který zásluhou skvělé hudby umocňuje sugestivnost děje.

Známé je rovněž filmové zpracování režiséra Boba Fosseho z roku 1972, v němž hlavní role ztvárnili Liza Minnelli, Michael York a Helmut Griem.

 

Mark HADDON, Simon STEPHENS / PODIVNÝ PŘÍPAD SE PSEM

režie: Lukáš Kopecký

premiéra: 8. dubna 2016 na Komorní scéně

Christopher je nadaný a poněkud svérázný chlapec. Je mu patnáct let a má v oblibě matematiku a astronomii, potíže mu však dělá komunikace s lidmi. Kupříkladu skutečnost, že slova občas znamenají něco jiného, nebo že se lidé dorozumívají i beze slov. Christopher zřejmě trpí poruchou autistického spektra, nejspíše Aspergerovým syndromem.

Když objeví Wellingtona, psa své sousedky, probodnutého vidlemi, rozhodne se, jako obdivovatel Sherlocka Holmese, vypátrat pachatele. V průběhu vyšetřování pak rozkryje nejednu záhadu, a to nejen v případu se psem, ale především ve své rodině.

Mark Haddon za svůj lehce mysteriozní román obdržel v roce 2003 prestižní Whitbreadovu cenu a pozoruhodné je, že kniha vyšla ve dvou vydáních; pro dětské i dospělé čtenáře. Do divadelní podoby knihu převedl britský dramatik (odchovanec Royal Court Theatre) Simon Stephens. Premiéra proběhla v National Theatre v roce 2012.

 

Zdeněk JIROTKA / SATURNIN

režie: Martin Vokoun

premiéra: 27. května 2016 na Velké scéně

Známý humoristický román Zdeňka Jirotky patří dlouhodobě mezi nejoblíbenější a nejčtenější české knihy. Vyniká přitažlivým humorem a přivádí do české literatury stoického hrdinu, který miluje kanadské žertíky.

Mladý a spořádaný inženýr Slabihoudek si zřejmě ani v nejdivočejších snech nedovedl představit, jaká rozličná dobrodružství ho s novým sluhou čekají. Saturnin a Slabihoudek tráví prázdniny u inženýrova výstředního dědečka, svérázná teta Kateřina a její nepříliš bystrý syn Milouš usilují o dědečkovo dědictví, čas poeticky plyne a Saturnin vyvádí jeden kousek za druhým.

Diváci, obeznámeni jistě s filmovou podobou tohoto díla z roku 1994, se mohou těšit na jedinečnou divadelní podobu Jirotkova románu i děj plný gagů a neuvěřitelných situací.

 

Vratislav Blažek, Ladislav Rychman / STARCI NA CHMELU

režie: Zbyněk Srba

premiéra: 16. září 2016 na Velké scéně

„Ten příběh, který uvidíte a co tak divně začíná, ten mohlo prožít vaše dítě, ať chce, či nechce rodina. Ten může prožít vaše dítě a nikoli jen na chmelu...“ Legendární český muzikál poprvé na jevišti mostecké činohry!

Vůbec první československý filmový muzikál byl natočen v roce 1964 (režie Ladislav Rychman) a dodnes se těší, zásluhou nestárnoucích melodií i nadčasového příběhu, značné popularitě.

Příběh z chmelové brigády vypráví o silné lásce a víře v druhého člověka i v sebe sama. Ačkoliv zanikla doba socialistických brigád, nezaniklo rozechvění a rozbolavění z čerstvé lásky. Mladším divákům je umožněno ztotožnit se s postavami studentů – především s půvabnou Hankou a čestným Filipem, starší diváci mohou zavzpomínat na mládí a nadějeplnou atmosféru 60. let.

 

Agatha CHRISTIE / PAST NA MYŠI

režie: Věra Herajtová

premiéra: 21. října 2016 na Velké scéně

Agatha Christie patří mezi nejznámější spisovatelky všech dob. Proslavily ji její kriminální příběhy, z nichž se do obecného povědomí nejvíce zapsali detektivové Hercule Poirot a slečna Marplová. Známé jsou rovněž její divadelní hry. Její dramatickou metodu nejlépe vystihuje anglický termín well-made-play, neboli dobře udělaná (napsaná) hra. Nejslavnější z nich je právě Past na myši.

Příběh se odehrává v nově otevřeném penzionu mladých manželů Ralstonových. Je zima, počasí se prudce zhoršuje a do penzionu přijíždějí první hosté. Kdosi, inspirován písní o třech slepých myšičkách, se chystá vraždit. To vše slibuje dechberoucí divadelní zážitek. Past na myši dokonce drží světový rekord v uvádění jedné hry. V londýnském divadle St. Martin´s se totiž nepřetržitě hraje od roku 1952.

 

Adam LONG, Daniel SINGER, Jess WINFIELD / SOUBORNÉ DÍLO WILLIAMA SHAKESPEARA (zkrácená verze)

režie: Adam Doležal

premiéra: 4. listopadu 2016 na Malé scéně

Myslíte si, že je nemožné odehrát celé dílo velkého básníka za jediný večer? Věřte, že sejdou-li se tři artistně a improvizačně schopní herci, je to, alespoň do určité míry, možné; a neskutečně zábavné. Herci postupně zahrají různé shakespearovské postavy i typické situace z jeho děl a k jejich záměru jim poslouží soudobé pop kulturní fenomény a reference.

Protože dnes už kromě divadelníků Shakespeara skoro nikdo nečte – pár básnivých bloudů možná zná jeho sonety – rozhodli jsme se divákům nabídnout tohoto anglického barda rovnou celého, věříce, že jim tím ušetříme čas s náročnou četbou a zároveň je pobavíme. Máte-li rádi Shakespeara, jistě se pobavíte. Pokud ho rádi nemáte, pobavíte se také!

Premiéra hry se uskutečnila ve Spojených státech v roce 1987, následně v Evropě na West Endu v roce 1992. Česká premiéra proběhla v Divadle v Dlouhé v roce 2008. V Městském divadle v Mostě se můžete těšit na živelné divadlo i originální scénické řešení.

 

Jevan Brandon THOMAS / CHARLEYOVA TETA

režie: Milan Schejbal

premiéra: 16. prosince 2016 na Velké scéně

Spolužáci z Oxfordu, Charley a Jack, jsou po uši zamilovaní. Podle dobových konvencí z konce devatenáctého století však k zasnoubení potřebují doporučení vážené osoby. Čekají proto na Charleyovu bohatou tetu, jež má přicestovat z Brazílie. Teta má ovšem zpoždění a zoufalá situace si žádá zoufalá řešení. A tak Charleyho a Jackův spolužák Babberley nakonec svolí, že se bude vydávat za Charleyovu tetu. A zábava může začít.

Thomasova nestárnoucí komedie se na českých jevištích hraje více než sto let. Nabízí ideální herecké příležitosti a stojí na vynalézavé zápletce a třeskutém slovním humoru.

 

foto