- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

CHYSTANÉ PREMIÉRY V ZÁŘÍ NA JEVIŠTI MDM

Září slibuje pestrý program nejen pod širým nebem, ale po dlouhé době také na jevištích našeho divadla.

Svých premiér se konečně dočkají inscenace, které musely být z důvodu pandemie odloženy.

Hned začátkem září se diváci můžou těšit na slavnou komedii HRÁČI autora N. V. Gogola.

Hráči

Prozaik a dramatik N. V. Gogol patří mezi nejčtenější (a v divadle nejuváděnější) ruské klasické autory. V obecném povědomí jsou nejen jeho prózy (geniálně kritické Mrtvé duše nebo fantaskní Petrohradské povídky), ale také tři nestárnoucí hry – Ženitba, Revizor a Hráči. Právě v těchto komediích Gogol osvědčuje svůj jedinečný smysl pro nadčasovou grotesknost a satirickou nadsázku.

V komedii Hráči se ocitáme v podobném tematickém prostředí, jaké známé z Revizora. Děj se taktéž odehrává v ruské provincii a ústředním tématem je podvod. Současně je hlavní postavou náhodný cestující (pro Gogola příznačný hrdina, stejnou postavu najdeme i v románu Mrtvé duše). Hráči zobrazují hraní karet nejen jako prostředek k získávání peněz, ale popisují především vášeň ke hře a touhu vymýšlet stále nové a rafinovanější způsoby jak obelstít druhé. Podle hesla kdo nešidí, bude ošizen.

Mistrovský karetní hráč Icharev vstupuje do hotelu a záhy se dovídá, že tu bydlí hráči (Utěšitelný, Švochněv a Krugel), kteří hrají již šest dní a nocí, a úspěšně obírají ostatní. Například knížete Šenkina „stáhli“ už skoro o čtyřicet tisíc rublů. Icharev se do toho pochopitelně vloží a zábava začíná.

Gogol stvořil působivý kosmos chytrého i kousavého humoru, komických situací a brilantních dialogů, které vedou výborně napsané postavy. Inscenace Jakuba Korčáka slibuje výborné činoherní divadlo a mimořádnou hereckou souhru devíti herců – Víta Herziny, Jiřího Krause, Jana Beneše, Jakuba Dostála, Otto Lišku, Marcela Rošetzkého, Lukáše Kofroně a Tadeáše Horehledě.

Premiéra proběhne v sobotu 4. září 2021 v 19.30 hodin na Velké scéně MDM.

 

Hráči

 

 


Svého prvního uvedení před diváky se také dočká milostný román DOBRÝ PROTI SEVERÁKU autora Daniela Glattauera.

Dobrý proti severáku

Emmi Rothnerová chce přes internet zrušit předplatné časopisu Like, avšak vinou překlepu se její mail dostane k Leo Leikemu. Začne tak nečekaná mailová korespondence dvou cizích lidí, jejichž osobnost je ve zdánlivě anonymním virtuálním prostoru jaksi rozmazaná a neukotvená. Navzdory tomu, nebo možná právě proto, se Emmi a Leo stále více poznávají a sbližují, začínají pro sebe být důležití, ba nepostradatelní, až si nakonec nevyhnutelně položí otázky: „Měli bychom se sejít? A pokud ano, tak co z toho? Co dál?“

Překoná reálný stav Emmina a Leova života sílu jejich virtuální romance? Divadelní adaptace Glattauerovy úspěšné knihy nabízí silný milostný příběh ve světě, jemuž vládne povadlá estetika sociálních sítí, a mostečtí diváci se mohou těšit na napínavou i dojemnou činohru, ve které se představí Vít Herzina, Marcel Rošetzký, Jan Beneš, Karolína Herzinová, Markéta Hausnerová, Veronika Týcová a Petra Kasalová.

Premiéra v režii Lukáše Kopeckého proběhne 23. září 2021 v 19.30 na Aréně MDM.

 

Dobrý proti severáku

 

Reportáž ze zkoušení v době covidové 24.2. 2021