- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Jedinečná oslava

Především radost a nadšení bylo cítit z každého výstupu při oslavách 25. narozenin Divadla rozmanitostí / DR / v neděli 21. října 2012. Nabitý program připravili členové souboru DR, ZUŠ Moskevská Most a klienti Domu sociálních služeb v Janově spolu s německými amatérskými herci z Ehrenbergu.

Slavnostnímu galaodpoledni předcházely týdenní herecké workshopy a výtvarné dílny ve všech prostorách DR. Děti se učily nejen herecké techniky, ale samy navrhovaly a připravovali kostýmy, masky i scénu pro svá představení! Oficiální název celého projektu zněl – Maska, kostým, loutka – Kriebstein/Most 2012.

Výsledky společného snažení pak byly premiérově k vidění právě v neděli. Soubor Divadla rozmanitostí zahájil oslavu vlastním odhalením zákulisí, když „odtajnil“ jednotlivé členy souboru tak, jak je diváci ještě neviděli. Sled jednotlivých vtipných a originálních výstupů ve svižném tempu měl často překvapivá zjištění – k památným určitě bude patřit ovečka Petra Čulíka, jako důkaz nekonečné kreativity a oddanosti divadlu. Muzikálnost celého uměleckého souboru se opět projevila v plné síle v podobě novinky - divadelní kapely „Nedloubej se v nose“.

Následující pohádka Červená Karkulka byla v mnoha ohledech unikátní. Napsaly si ji přímo na tělo samy děti, navrhly kostýmy a masky a nechyběly ani scénografické návrhy. Na pohádce se podílely děti z mostecké ZUŠ společně s klienty janovského ústavu. Jedinečnost a půvab představení ocenili diváci bouřlivým potleskem. Není divu, že se Karkulce z jeviště vůbec nechtělo.

Další představení Tři satyrové ve stylu komedie dell´arte mělo mezinárodní obsazení a mnohojazyčný výklad. Německý amatérský soubor Centro Arte Monte Onore vytvořil s českými kolegy z Rozmáňa představení plné masek, omylů a nekonečné touhy, ve kterém nakonec všechno dobře dopadlo. Stejně jako celé slavnostní odpoledne. Závěrečný raut byl už třešinkou na dortu. Slavilo se dlooouuuho do noci.

Divadlu rozmanitostí je tedy 25. let a za toto čtvrtstoletí má za sebou 120 premiér, vystřídala se zde dlouhá řada režisérů, výtvarníků, skladatelů, herců i dramaturgů. Rozmáňo hraje „doma“, ve školkách, v divadlech po celé republice i v zahraničí. Pravidelně se umisťuje na předních místech v návštěvnosti. Tisíce děkovných dopisů, provolávání slávy, to všechno Divadlo rozmanitostí zažilo, zažívá a nadále zažívat bude! Všechno nejlepší!Atmosféru vám přiblížíme ve fotogalerii.
Foto: Tomáš Branda