- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Kráska a zvíře na Velké scéně

Kráska a zvíře

Poslední premiéra letošní sezony bude patřit divadelní inscenaci pro celou rodinu, a sice světoznámé pohádce Kráska a zvíře. Na motivy klasické pohádky Jeanne-Marie Leprince de Beaumont svoji divadelní verzi přímo pro mostecké divadlo napsali Vlastimil Novák a George Agathonikiadis, který se také ujal režijního nastudování.

Romantickou tajemnost této pohádky podpoří množství velkoformátových projekcí a písně Víta Herziny s poutavou hudbou Darka Krále.

Kostýmy vytvořila Kateřina Hájková, scénu Petr Kastner, choreografii Jan Veselý, dramaturgicky připravil Michal Pětík. V inscenaci bude použita videoprojekce Martina Studeckého a George Agathonikiadise.

Kráska a zvíře

Režisér George Agathonikiadis spolu s Kateřinou Hájkovou (kostýmy) na předávací poradě.

 

Kráska a zvíře

V hlavních rolích se představí hostující Kristýna Štarhová (poprvé se mosteckým divákům představila jako Alena v Noci na Karlštejně v červnu 2017 v rámci Divadelního léta na Hněvíně) a nejmladší člen souboru Matyáš Procházka.

Slovo dramaturga:

Kráska a zvíře patří mezi světově nejznámější a v rozličných podobách také nejfrekventovanější pohádkové tituly. Příběh o manželovi s podobou zvířete se vypravoval po staletí. Nejčastěji se objevoval v Africe a v Asii, existuje verze v sanskrtu.

Dnešní podobu vtiskly příběhu Madame de Villeneuve (1740) a později Jeanne-Marie Leprince de Beaumont (1756). Obě přitom čerpaly ze straších francouzských a antických variant – například z Perraulta či z Apuleiova zpracování mýtu o Érotovi a Psyché.

Trvalá přitažlivost Krásky a zvířete spočívá především v romantickém tajemném příběhu a ve zdůraznění transformativní moc lásky, jež překonává nenávist a předsudky.

Příběh byl mnohokrát adaptován nejen v literatuře, ale také ve filmu (Jean Cocteau v roce 1946 nebo Juraj Herz – Panna a netvor v roce 1978 ad.) nebo v opeře (Philip Glass – Beauty and The Beast).

Jeanne-Marie Leprince de Beaumont (1711 – 1780)

Francouzská spisovatelka. Kariéru začala moralistním románem Le Triomphe de la Vérité (Triumf pravdy) v roce 1748. Známá je především její pohádková tvorba. Napsala desítky pohádek, přičemž největšího ohlasu se dočkala Kráska a zvíře.

 

Premiéra: 22. prosince 2017 na Velké scéně MDM od 19.30 hodin.

Rezervace vstupenek zde.