- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

LISTOPADOVÁ PREMIÉRA: SVĚTÁCI

 

Loňská "covidová" sezona dala stopku většině naplánovaným premiérám v roce 2020.

Od září jsme uvedli již tři odložené premiéry - slavnou Gogolovu komedii Hráči, milostný román Dobrý proti severáku a bláznivou komedii Mirákl v Andalusii.

V listopadu se své premiéry dočká slavná česká komedie Světáci v režii Filipa Nuckollse.

Světáci

 

Slavná komedie o partě fasádníků, ze kterých se téměř stanou gentlemani.

Parta fasádníků z venkova pracuje v Praze. Po práci by si rádi pobyt ve velkoměstském prostředí jaksepatří zpestřili a užili si noc jako praví světáci. Chtějí se pobavit v podniku, kde je bude obsluhovat číšník ve fraku, a nikdo nepozná, že jsou „jen“ obyčejnými fasádníky. Jenže jsou poněkud omezení vlastní neznalostí společenského chování a rozhodnou se proto své poněkud strohé znalosti etikety dohnat. A pak je tu majitelka bytu v opravovaném domě, která spolu se svými třemi přítelkyněmi mazaně využívá lešení přistaveného k domu, a rozhodne se pány zedníky okrást.

Film Světáci Zdeňka Podskalského dodnes patří k oblíbeným „silvestrovským“ komediím. Snad proto, že v sobě zahrnuje jak nostalgickou vzpomínku na prvorepublikovou filmovou éru, tak svobodomyslný étos šedesátých let a v jistém smyslu už předznamenává začátek normalizace. Tak trochu pygmalionský příběh o tom, jak se z buranů stanou skoro gentlemani, měl premiéru v roce 1969 a oficiálními orgány byl přijímán rozporuplně.

Scénář filmu totiž vznikal v uvolněné společenské atmosféře roku 1968, nepříliš lichotivě odkazoval na únorový převrat a oficiálnímu režimu, který tvrdil, že v něm vládne pracující lid, ukazoval, že prostí lidé, dělníci, jsou vlastně tak trochu pitomci a lenoši. Navíc spoluautor scénáře Vratislav Blažek byl v době vzniku filmu již dávno v emigraci. V tomto smyslu se film režimu „nehodil“. Dodnes však baví hereckou souhrou i skvělým načasováním jednotlivých situací.

 

V režii Filipa Nuckollse se mostečtí diváci mohou těšit na původní jevištní úpravu nestárnoucí filmové komedie s písněmi 60. let. Ústřední trojici fasádníků ztvární Jakub Dostál, Vít Herzina a Jiří Kraus. Dále hrají Zita Benešová, Karolína Herzinová, Nela Štefanová, Ivana Zajáčková, Otto Liška, Marcel Rošetzký, Jan Beneš, Tadeáš Horehleď, Lukáš Kofroň a Jan Burda.

 

Premiéra proběhne v pátek 5. listopadu 2021 na Velké scéně.

Světáci

Foto T. Branda