- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

NOČNÍ MŮRA REŽISÉRA

Patří k nejoblíbenějším hercům zdejší činohry. Souběžně se plně věnuje režisérské profesi. Nenápadně, jakoby nic. JIŘÍ KRAUS přitom právě dokončuje svoji jedenáctou režijní práci pro mostecké divadlo. Tou je režie slavné pohádky Princezna se zlatou hvězdou na čele, která bude premiérově uvedena už v neděli 3. května v 17.00 hodin. Jak probíhaly přípravy, jak se mu režírují jeho nejbližší kolegové, jaké má noční můry a mnoho dalšího se dočtete v následujícím rozhovoru.

 

- Jaká byla Tvoje první reakce na nabídku režírovat známou pohádku Princeznu se zlatou hvězdou na čele?

Veskrze kladná, neboť to byl můj nápad. Vybíralo se ze tří pohádek a nakonec volba padla na Princeznu.

- Princezna je Tvoje jedenáctá režie v MDM vč. Divadla rozmanitostí. Co Ti režie na rozdíl od herectví přináší?

Já bych řekl, že v určitém smyslu to samé jako herectví. Je to tvořivá divadelní práce a je-li smysluplná je nesmírně občerstvující. Musím také říct, že mě baví organizovat, připravovat a vymýšlet. Což je nedílnou součástí režie. On je to vlastně pohled na herectví z druhé strany. Od té doby, co režíruju, jsem k této profesi mnohem pokorněji, neboť vím, co to všechno obnáší.

 - Co jsi během režírování zjistil o sobě?

Že jsem toho schopen.

- Na zkouškách hercům často sám předvádíš, jsi klidný, věcný. Jaký jsi podle Tebe režisér?

To je spíš otázka na kolegy, herce. Já se snažím být vždy připravený, aby mě kolegové nemohli moc nachytat.

- Jak se režírují nejbližší herečtí kolegové? Je to výhoda, nebo nevýhoda při změně těchto pracovních pozic?

Je to trochu složitější. Alespoň pro mě. Večer jsme kolegové na jevišti a ráno mu z pod jeviště říkám, jak a co má dělat. A protože jsme s kolegy pořád, tak je mi líto je týrat při zkoušce, když vím, že mají za sebou nebo před sebou těžké představení. Proto se snažím mít organizačně vše připraveno, abych nemrhal časem. I tím svým.

- Co je pro Tebe jako režiséra do premiéry nejhorší? Máš nějakou vlastní režisérskou noční můru?

Že to nestihnu. V době kdy píšu tento rozhovor / do premiéry zbývalo asi 20 dní /, už se mi začínají zdát sny, že se hraje a nejsou došité kostýmy, že Lada tančí v bačkorách, že lidé mi v hledišti říkají: zastav to, není to hotové

- Jak se vyrovnáváš s filmovým veleslavným předobrazem pohádky Princezna se zlatou hvězdou na čele a s divadelním zpracováním?

Jednoduše. Nedělám film, ale divadlo. Ono se nějakému srovnání nejde vyhnout, ale to samé bylo, když jsem dělal Švejka. Taky se mě ptali, jak se budu vyrovnávat srovnání se slavným filmem. No, vyrovnal. V pohádce hrají jiní herci, je jiná výprava, jiné písničky. No a jak už jsem řekl – je to divadlo. Teď a tady!

- Mohou diváci očekávat své oblíbené „scény“, nebo je čeká nějaké překvapení?

Při úpravě textu jsem vycházel z divadelní verze pohádky, ovšem, musím se přiznat, občas jsem si pomohl filmovým scénářem. Takže o mnohé „své“ scény nepřijdou.

- Oproti filmové verzi se zde tentokrát objeví i dětští herci. V jakých rolích a proč?

Děti se objeví v rolích kuchtíků. Napadlo mě, co kdyby kuchyň byla plná kuchtíků. V textu se říká: To je starší kuchtík, jmenuje se Janek. To znamená, že v té kuchyni musí být ještě nějací mladší kuchtíci. No a myšlenka se stala skutkem.

- Koho uvidí diváci v dospělých rolích?

Princeznu Ladu bude hrát Lili Fischerová, prince Radovana Michal Vykus. Pro něj je to poslední role před odchodem z mosteckého divadla. Kuchyň bude ovládat Mirek Večerka a Míša Pešek. Role krále Hostivíta se ujal Otto Liška, role chůvy Věra Mrázková. Na plese se objeví princezny Veronika Týcová a Karolína Herzinová. Organizovat slavnost bude Maršálek Jakub Dostál. Hlavním a vlastně jediným záporákem v pohádce, králem Kazisvětem bude, jinak mírumilovný, Marcel Rošetzký.

Díky za rozhovor /bona/


Zatím poslední hereckou příležitostí Jiřího Krause je strýček Pepin v komedii Postřižiny.
Foto: A. Pshemets´kyy


K posledním režisérským počinům patří pohádky O statečné princezně Máně, O šípkové Růžence, Hrátky s čertem, Ať žijí duchové, nebo komedie Příhody jedné noci, Na poříčí dítě křičí ad.

Pohádka Princezna se zlatou hvězdou na čele je nejvýpravnějším titulem za více než deset let.
Objeví se zde přes padesát kostýmů!