- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Povedený tatínek a my

Po Jasnovidci a Silnici další premiéra - Povedený tatínek a my
Když odpoledne 31. března roku 1973 náhle v Praze – Bohnicích zemřel ještě ani ne třiačtyřicetiletý publicista a prozaik Ota Pavel / původním jménem Ota Popper /, zůstalo po něm rozsahem nevelké, ale významem jedinečné beletristické dílo. Jeho stěžejní část tvoří povídky soustředěné do dvou tenkých knih a nazvané Smrt krásných srnců / 1971 / a Jak jsem potkal ryby / 1974 /. Ota Pavel v nich mistrovsky oživuje své vzpomínky na to, co prožil se svými bratry Hugem a Jiřím, maminkou Hermínou a především „povedeným tatínkem“ Leem. Čteme vyprávění o zážitcích z časů šťastného dětství, z doby nacistického teroru, ale také z dlouhých období, kdy autora nemilosrdně pronásledovala psychická choroba.
Většina z těchto závažných až osudových témat je však zpracována v laskavém a nostalgickém duchu, jednoznačně přitakávajícímu krásám života a nezbytnosti hledání lidského štěstí. To vše je v díle Oty Pavla nadčasové a to také zaujalo a přimělo dramaturgii činohry Městského divadla v Mostě k tomu, aby se ujalo zpracování Pavlových povídek do divadelní podoby. Výsledkem společné práce dramaturga Vlastimila Nováka a režiséra Georgise Agathonikiadise je dramatizace nazvaná Povedený tatínek a my, kterou v současné době režisér Agathonikiadis / v Mostě zaujal před třemi lety inscenací Felliniho Silnice / s mosteckých souborem zkouší.
Povedený tatínek a my patří do dramaturgicko- inscenační řady osobitých adaptací, jakými v Mostě byl např. Feuchtwangerův Jasnovidec, nebo zmíněná Felliniho Silnice. Agathonikiadisova inscenace dramatizace povídek Oty Pavla bude na Scéně na točně činohry Městského divadla v Mostě poprvé uvedena 16. listopadu v 19.30 hodin letošního roku a obsazen je v ní jeho celý pánský soubor a část dámského souboru.
Spolu s ním se na jejím vzniku podíleli výtvarníci Petr Kastner a Romana Tůmová, kameraman Martin Studecký, fotograf Luděk Prošek a hudebník Petr Baraniak. Roli „povedeného“ tatínka Leo Poppera – Oty Pavla vytvoří nyní hostující, ale před lety kmenový člen mosteckého činoherního souboru Svatopluk Schuller. Roli jeho manželky ztvární herečka Zita Benešová.
Vlastimil Novák, dramaturg

Svatopluk Schuller a Zita Benešová v kraji Oty Pavla -
při natáčení materiálu do videoprojekce