- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Premiérový Bůh masakru

Druhou březnovou premiéru obstará inscenace hry Bůh masakru Yasminy Rezy. Spisovatelka Yasmina Reza patří mezi nejvýraznější autorky francouzského divadla druhé poloviny 20. století – spolu se jmény jako Vinaver, Grumberg nebo Koltès.
I mimo Francii se těší velice dobré pověsti a mezi její nejznámější texty patří Obraz (též Kumšt) a Tři verze života (v jiném překladu Třikrát život). Nejen u nás je ovšem proslulá zásluhou Boha masakru (2006). Obecný zájem o tuto hru mimo jiné dokládá i skutečnost, že podle této předlohy natočil film slavný polský režisér Roman Polański. Za své dramatické kusy dvakrát obdržela prestižní Molièrovu cenu (za Kar, hovory po pohřbu a za Obraz), dvakrát Tony Award (za Obraz a Boha masakru) a další.

Výchozí situaci tragikomedie Bůh masakru tvoří setkání dvou rodičovských párů, hodlajících si co nejdiplomatičtěji a nejdůstojněji vyříkat rvačku mezi svými dětmi. Do obyčejné záležitosti kolem pojistné události se však postupně dostává napětí mezi manžely samými a zpod jejich civilizovaných slupek se na povrch pozvolna dostávají zasuté předsudky a společenské pokrytectví. Alexander Dumas mladší o předsudcích trefně napsal (a jako by tím oba páry charakterizoval), že jsou jako hřebíky – čím víc se do nich buší, tím víc drží.

Chceme-li moralizovat, je nejlépe začít u sebe a Yasmina Reza trefně a neúprosně popsala situaci dvou manželství – lidí v krizi středního věku, deklarujících jedno a konající jiné. Přesně zaznamenala, jak lidé ve vypjatých situacích odkrývají své společenské masky a pouští se do sebe vzájemně, ženy do mužů, muži do žen apod., a to pochopitelně vede ke značně komickým situacím.

V Mostě Boha masakru zrežíruje zdejšímu divákovi již známá režisérka Věra Herajtová. Těšit se můžete na herce Jana Beneše, Zitu Benešovou, Jiřího Rumpíka a Natálii Topinkovou.
Premiéra se uskuteční 29. března v 19.30 hodin na Komorní scéně Městského divadla v Mostě.
Michal Pětík, dramaturgJako host se v Mostě poprvé představí Natálie Topinková
Uznávaná autorka Yasmina Reza