- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

První březnová premiéra

České divadelnictví má vůči dílu francouzského dramatika Roberta Pingeta pozoruhodný a těžko pochopitelný dluh. Pinget totiž rozhodně není druhořadý autor. Dosvědčuje to jednak skutečnost, že si jeho texty vybírali k inscenování významní francouzští režiséři (například Jean Vilar – zakladatel slavného avignonského divadelního festivalu) i fakt, že nejen ve Francii je Pinget chápán jako jeden z velikánů tzv. nového divadla a románu. Bývá ostatně řazen po bok jmen jako Ionesco či Beckett. Ovšem v mostecké inscenaci s jeho textem nebude primárně nakládáno jako s textem absurdního dramatu, ale jako se současnou hrou, podávající zprávu o nás a o dnešní době.

V jemné komedii Král a Baga zobrazuje Pinget dva stárnoucí přátele, kteří si hrají a popisuje jejich hru s fantazií, humorem i nostalgií. Aby se nenudili, sní o dalekých zemích a hrou zabíjejí čas. Co se však stane, až se čas naplní, až si dva přátelé přestanou hrát a vyprávět, co se stane s jejich přátelstvím?

Dosud žádný Pingetův text nebyl v našem divadelním kraji inscenován, a tak se s příběhem Krále a Bagy poprvé seznámí až mostečtí diváci.

Českou premiéru zrežíruje nová režisérská tvář v Městském divadle v Mostě – Lukáš Kopecký. Přijďte se podívat na inscenaci skvělé hry ve výborném obsazení, slibujícím vynikající hereckou souhru. Premiéra proběhne 22. března 2013 v 19.30 hodin na Scéně pod točnou. Krále ztvární Otto Liška, ministra Bagu František Nedbal a v úloze Kuchaře spatříte Michala Peška.
Michal Pětík, dramaturg

Naposledy se všichni tři účinkující sešli pohromadě např. v inscenaci Obchodník s deštěm,
nebo Přelet nad kukaččím hnízdem
I. foto: Otto Liška,
2. foto: Michal Pešek a František Nedbal
Foto: Luděk Prošek