- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Režisér Jakub Korčák představí silný příběh

Režisér Jakub Korčák právě vstupuje do závěrečného kola zkoušení tzv. generálkového týdne. Už v pátek 11. září totiž uvede Městské divadlo v Mostě první poprázdninovou premiéru – Řidič paní Daisy. V nastudování Jakuba Korčáka ožijí protagonisté slavného a cenami ověnčeného titulu, který je překvapivě aktuálnější, než kdy jindy...

 

Řidič paní Daisy je známý slavný titul. Do jaké míry je dnes aktuální a o čem především je podle Vás?

Je to o toleranci, lidské vzájemnosti, dnešní době. Velmi silně zde zaznívají motivy rasové tolerance k cizím národům, což je myslím v dnešní době velmi aktuální.

Přestože téma hry je víceméně vážné, jedná se o poetickou komedii. Jak jste ji pojali, do jaké míry bude komediální?

Já doufám, že bude. Ono to vždycky záleží na tom, jak se vše doladí v kontaktu s diváky. Ale rozhodně je to stránka, na kterou se také soustředíme.

Došlo k nějakým zásadním úpravám např. v textu?

Jsou to spíš drobné úpravy. Ta hra je více méně daná, takže jsou tam sice určité škrty, ale základní znění je původní.

Půjde tedy spíš o slovní humor?

Ono to nabízí i určité situace, které lze zahrát i mimoslovně, ale samozřejmě je to hodně založeno na mluvním jednání a je tudíž dominantní. Ale jsou tam zároveň výrazné charaktery a poměrně dost vypjatých situací.

Hra Řidič paní Daisy je spíše komorní hra. V MDM máte za sebou režírování např. Revizora s velkým obsazením. Vyhovuje Vám spíš komornější režie, nebo nerozlišujete?

Já to tolik nerozlišuji, pro mě je vždycky důležité téma stejně jako lidská konstelace, která zde je. Také si myslím, že jak velká hra, tak ta komorní, může silně promlouvat.

Hra nabízí krásné, ale náročné herecké příležitosti pro 3 herce – Reginu Razovovou, Stanislava Oubrama a Marcela Rošetzkého. Jak probíhalo zkoušení?

To zkoušení bylo a je velmi příjemné. Myslím, že jsme k sobě našli pěkný lidský vztah. Ale samozřejmě že ta hra má své nároky, takže je to taková lidská zkouška, jak v tomto směru obstojíme.

Proč by si podle Vás divák neměl nechat ujít komedii Řidič paní Daisy?

Diváka určitě velmi potěší vidět představitele všech tří rolí a je to velmi krásný lidský příběh. Určitě stojí za zhlédnutí.

 

Foto režiséra Jakuba Korčáka, zvukařů i osvětlovačů a samozřejmě účinkujících - Reginy Razovové a Marcela Rošetzkého z první hlavní zkoušky