- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Rozhovor s Jakubem Koudelou

Odysseia (Cesta) aneb dlouhá cesta k premiéře

Koncem října proběhne premiéra výpravného muzikálu inscenace Odysseia (Cesta). Původní termín premiéry (28. září) musel být přesunut na 27. října z důvodu poruchy točny na jevišti, která je nedílnou součástí této výpravné inscenace.

Odysseiu pro mostecké divadlo připravil režisér Zbyněk Srba: „Je to smůla. To představení je plné pohybu, snoubí se tam světla, projekce, pohyby točny i náročné herecké scény. To vše si teď v průběhu závěrečných zkoušek už začalo pěkně „sedat“. Náročná práce při zkoušení se krásně kloubila v očekávaný celek a teď tohle.“

Z pohledu režiséra je měsíční odklad velikou komplikací. Za měsíc se muselo pracně hledat to, k čemu tvůrci během zkoušení došli, ale neměli šanci si to zažít během intenzivních hlavních a generálních zkoušek.

„Hlavně, že za ten odklad nemůže žádná nemoc nebo úraz. Dokud jde jen o techniku, není to tak zlé, řekl režisér Srba a věřil, že i s měsíčním odkladem dovede muzikál Odysseia na mosteckých pohyblivých prknech do zdárného konce.

Fotogalerie k inscenaci zde.

J. Koudela

 

V hlavní roli hrdiny Odyssea se představí Jakub Koudela, se kterým přinášíme krátký rozhovor:

Myslím si, že každý má přinejmenším drobné povědomí o příběhu Odyssea. Ale na druhou stranu si nemyslím, že Homérův epos četly davy. Jak se proměnilo právě tvoje vnímání Odyssea od tvých školních let během zkoušení této inscenace?

Proměnilo se značně. Hlavně se hodně prohloubilo, a to nemyslím jen z hlediska kvantity nových informací, které jsem se dozvěděl, ale také v rovině osobních sympatií. Musím sobecky říct, že je příjemné si zahrát člověka, ke kterému všichni muži vzhlížejí a ženy ho chtějí (smích).

Co tě na Odysseově příběhu nejvíce překvapilo?

Překvapilo mě, že na své dlouhé pouti na rodnou Ithaku, o které jsem si myslel, že byla jen jedno utrpení za druhým, se také zastavil na sedm let u nymfy Kirké a na dalších x let u druhé polobohyně Kalipsó. S oběma si užíval, ale přitom toužil po své ženě Penelopě. Homér to napsal hezky (smích).

Našel sis v něm nějaká svoje vlastní témata?

Že pýcha se nevyplácí

Čím může být podle tebe pro dnešního diváka příběh tohoto hrdiny atraktivní, aktuální?

Myslím si, že hrdinský příběh je atraktivní vždy. V dnešní době máme akorát trochu jiné hrdiny, jako je Superman, Spiderman nebo Batman. Podle mě je zajímavé se podívat a připomenout si, jak si hrdiny představovali lidé v 8. století př. n. l.

Vyhovuje ti, když se v inscenaci, ve které hraješ, střídají činoherní a hudební pasáže? Cítíš se být muzikálovým hercem?

Necítím se být muzikálovým hercem. Rád si zazpívám, ale jestli se to bude líbit někomu jinému, tak to už nechám na uvážení diváků. Každopádně, co nezazpívám já, napraví skvělá zpěvačka Lucia Jagerčíková.

Co se honí herci hlavou, když se tři dny před premiérou dozví, že musí být z technických důvodů premiéra o měsíc odložena?

Super, mám volno! Ne, podle mě je to podobný pocit, jako když si zápasník těsně před zápasem, na který se připravuje dva měsíce, zlomí ruku a nemůže do něho nastoupit. Asi se mi do toho zkoušecího tempa bude těžce vracet, ale slibuji, že to divák nepozná.

Hraješ v celé řadě inscenací mosteckého divadla. Zabýváš se krom nich jako herec ještě i nějakými dalšími divadelními projekty?

Ano. Jsem také člen pražského souboru Spektákl, kde s kamarády a bývalými spolužáky z DAMU hrajeme převážně vlastní dramatizace klasiků světové literatury převedené do naší optiky mladé generace. Poslední nazkoušené inscenace z repertoáru divadla Spektákl jsou Uražení a ponížení nebo Kronika ohlášené smrti.

Děkuji za rozhovor a přeji ti mnoho dalších velkých rolí.

Zdeněk Janál

Také děkuji za rozhovor a přeji ti mnoho velkých dramaturgií.

Jakub Koudela