- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Slavný muzikál premiérově

Slavný americký muzikál Kačenko, pusu! (Kiss me, Kate) je parafráze známé komedie Williama Shakespeara Zkrocení zlé ženy. Autoři libreta Samuel a Bella Spewackovi se do jisté míry přidrželi shakespearovské kompozice Zkrocení zlé ženy (i ta je rámcována vnějším příběhem) a hru rozdělili na dvě příběhové linie, z nichž jednu tvoří osobní svár herců a bývalých manželů – Freda Grahama a Lilli Vanessi, a druhou, v níž se odehrává samotné představení Zkrocení zlé ženy, v němž Fred a Lilli účinkují v hlavních úlohách Petruccia a Kateřiny.

Celé představení dostane pozoruhodný ráz ve chvíli, kdy osobní konflikt Freda a Lilly proroste i do produkce samé, kdy se na scéně objeví dva svérázní gangsteři, kteří chtějí své prachy, kdy garderobiér Paul neodevzdá květiny správnému adresátovi a dost tím Fredovi přitíží, a když do zaběhnutého organizovaného chaosu divadelního zákulisí vchází Lilliin nový partner Harrison Howell.
Obě výše zmíněné příběhové linie stylově odlišuje skvělá hudba Colea Portera, jednoho z nejproslulejších broadwayských hudebních skladatelů. Ve svém zřejmě nejznámějším muzikálu Kačenko, pusu uplatňuje to nejlepší z amerického hudebního (povětšinou černošského) dědictví – silnou melodiku a důraz na rytmus. Ne nadarmo jeho písně nazpívala věhlasná jazzová zpěvačka Ella Fitzgeraldová, nebo zřejmě největší bílý swingový zpěvák Frank Sinatra (I´ve Got You Under My Skin).
Ovšem to, že Porterova hudba je dodnes živá, dokládá i skutečnost, že některé Porterovy písně přezpívali o generaci či dvě mladší zpěváci. Například Bono z irské kapely U2, nebo Jamie Cullum – oba v případě písně Night and Day. Muzikál Kačenko, pusu přicestoval do Mostu zinscenovat režisér Pavel Ondruch. Mostecký divák se může během první poprázdninové premiéry těšit nejen na půvabný příběh a skvělou hudbu, ale též na špičková taneční a stepařská čísla. To celé od 5. října 2012 na Velké scéně činohry mosteckého divadla. V hlavních rolích vystoupí Zita Benešová a Jakub Dostál.
Michal Pětík, dramatug