- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Slavný rod Baskervillů poprvé v Mostě

Hororově detektivní komedie, ve které vám představíme nejslavnější případ Sherlocka Holmese ve zcela novém světle.
 
Slavný londýnský detektiv Sherlock Holmes patří bezesporu k nejoblíbenějším literárním postavám všech dob. „Narodil se“ britskému spisovateli Siru Arturu Conanu Doyleovi v roce 1886 v knize „Studie v Šarlatově“. Jak uvedl jeden fanoušek románového hrdiny, lidé si jej oblíbili hlavně díky tomu, že tento štíhlý detektiv byl neuvěřitelnou kombinací askety, sportovce, vědce, ctižádostivého umělce, nepřítele žen, uhlazeného džentlmena, morálního arbitra a uživatele drog. Oslňoval svými dedukčními schopnostmi, na základě nepatrných detailů a souvislostí byl schopen vyřešit i ty nejsložitější případy. Byl to soukromý detektiv, který se považoval za zástupce zákona, ačkoliv velmi často bral zákon do vlastních rukou.

Sir Doyle by byl zajisté poctěn zjištěním, jaké slávy se dostalo fiktivnímu hrdinovi po jeho smrti. Vždyť si stačí jen představit typický obrázek muže s lupou v kostkované čepici a každému je hned jasné, o koho se jedná. Všem je též jistě dobře známá jeho dýmka, ze které pokuřoval při řešení zapeklitých případů, a také o něm víme, že si často třídil myšlenky při hře na housle. Většina případů byla zapsána jeho nejlepším přítelem Dr. Watsonem, jenž mu pomáhal při řešení většiny z nich, ale který byl bohužel trochu pomalejší.
Autor Sherlocka Holmese napsal o tomto hrdinovi celkem 4 romány a 56 povídek. Když se ho chtěl zbavit, nechal ho v roce 1893 zemřít. Po tomto činu se však ozvali fanoušci, dnes zvaní „holmesologové“ s prosbou, aby dobrodružství pokračovala a tak nezbylo Doyleovi nic jiného, než jej zase oživit. Snad nejslavnější Holmesovskou knihou je právě hororově detektivní román Pes baskervilsský z roku 1901.

Pro naše diváky jsme připravili zcela netradiční dramatizaci tohoto oblíbeného románu z pera Jiřího Janků a Petra Svojtky. Tato adaptace je postavena na parodii a slibuje napětí, humor i dobrou zábavu. Nejslavnější detektiv všech dob - Sherlock Holmes - zde opět dokazuje svůj důvtip a jedinečný intelekt, díky kterému je schopen vyřešit i ty nejsložitější kriminální případy. Tentokrát stojí před záhadou nadpozemské psí příšery, která ničí příslušníky známého šlechtického rodu. Osa vyprávění, tedy vyšetřování děsivého zločinu na anglickém venkovském sídle, zůstává zachována, ovšem jednotlivé peripetie jsou trochu pozměněny a domyšleny. Legendární Sherlock Holmes a jeho nerozlučný druh doktor Watson, se tu objevují v situacích, které byste v knižní předloze hledali marně. Velká míra nadsázky posouvá celý příběh do oblíbeného žánru literární parodie a nabízí tak celou řadu překvapivých dramatických i úsměvných momentů. Sherlocka Holmese ztvární Radim Madeja, Dr. Watsona Jiří Kraus. Dramaturgie se ujal Jiří Janků, scénu navrhl Petr Kastner, kostýmy Kateřina Hájková, hudbu složil Tomáš Alferi. Inscenaci režíruje Petr Svojtka na velké scéně Městského divadla v Mostě.
Premiéra proběhne 30. prosince 2012 v 19.30 hodin.
Jiří Janků, dramaturg