- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Zkoušíme: Drama o touze po moci a zhoubném pokušení!

 

Macbeth

První premiéra letošní sezony Shakespearova Skotská hra – Macbeth

Jedna stará dramaturgická poučka pravila, že velké repertoárové divadlo má jednou za sezónu uvést jednu ze Shakespearových her. Velkým divadlem Městské divadlo v Mostě zajisté je. A jedním z našich cílů je uvádět pro vás ty nejzásadnější hry světové dramatiky. Ovšem takové, které zároveň reagují na současné společensko-politické problémy, tedy takové, které jsou aktuální a mohou rezonovat s dnešní dobou, a tedy s vámi – s diváky. Takovou hrou bezezbytku je právě tragédie Macbeth alžbětinského dramatika Williama Shakespeara! A proč? Neboť v mnoha jeho dramatických situacích můžeme rozeznat mocenské postupy, jichž jsme nyní svědky v české i světové vrcholné politice. Kromě toho je Macbeth v mnohém hrou archetypální, tedy hrou, která bude aktuální vždy a všude na světě, protože se zabývá tím, co se týká člověka a jeho konání vždy a v každé době, tím, co má možná každý z nás ukryté hluboko ve své duši. Zabývá se temnými stránkami, které mohou někdy vyplout na povrch, když se cítíme silní a když nám někdo našeptá do ucha, že můžeme jít ještě dál, být úspěšní, ovšem pouze když učiníme něco nekalého... Pak přichází na řadu boj s naším svědomím, které se nás snaží zastavit, abychom svými činy neztratili sami sebe, vlastní důstojnost a čest. Ale vnitřní potřeba mít stále víc a víc, i když již máme dost, někdy vyhraje nad námi samými. Tak silné to může být pokušení. Ale věříme, že leckdo odolá, ne každý je přece ve svém životě Macbethem!

Macbeth

 

Skotský šlechtic Macbeth vyhraje svému králi Duncanovi bitvu, stane se hrdinou a je povýšen. Ale se svým přítelem Banquem potká tři vědmy, tři čarodějnice, které mu do hlavy vštěpí myšlenku, že se stane králem. Macbeth s pomyšlením na vraždu krále sice zprvu bojuje, ale jeho dominantní žena Lady Macbeth ho k tomuto činu dotlačí a dopomůže mu. Macbeth pak propadne výčitkám svědomí, neboť si je vědom zvrácenosti a dosahu vlastních činů. Ztrácí spánek on i celá jeho země – Macbeth proto, že již nikdy nebude mít klid, neboť ví, že podobně může někdo zabít jeho, a aby si svoji moc pojistil, zabíjí dál, tudíž vyvolá ve své zemi strach. Kolotoč násilí již nejde zastavit. Macbeth se stává vraždícím nástrojem temných sil a bojuje až do osudného konce. Shakespeare tak ve své hře odhalil nejen princip toho, jak se až nečekaně v člověku může zrodit zlo, ale zejména komplikovanost běsů, které při páchání takového zla může lidská duše prožívat. Základní dramatický konflikt se tedy neodehrává tolik ve vnějších okolnostech hry, nýbrž především v psychice titulní postavy.

Režie Macbetha, mnohými odborníky považovaného za vůbec nejlepší Shakespearovu hru, se ujal zkušený režisér Jakub Korčák, který v Mostě již inscenoval Williamsovu Tramvaj do stanice Touha, Uhryho Řidiče paní Daisy nebo Gogolova Revizora.

Macbeth

V hlavních rolích uvidíte Jana Beneše (Macbeth) a Zitu Benešovou (Lady Macbeth) a dále téměř celý soubor mosteckého divadla. Premiéra se uskuteční v pátek 22. února od 19.30 hodin.

Macbetha uvádíme v dramaturgickém shakespearovském tandemu – 31. května na Macbetha naváže hra Zamilovaný Shakespeare podle slavného oscarového filmu se scénářem Toma Stopparda, příběh o dramatikovi samotném, kterak připravoval tragédii Romeo a Julie.

Zdeněk Janál, dramaturg

zkoušky Macbeth

foto z první čtené zkoušky.

 

zkoušky Macbeth foto z první čtené zkoušky.

 

zkoušky Macbeth

foto z první čtené zkoušky.

 

zkoušky Macbeth

foto z první čtené zkoušky.

zkoušky Macbeth

první zkoušky na jevišti.

zkoušky Macbeth

první čtená zkouška.