- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Festival - den první

Festival Young for young očima studenta

Den první (středa, 3. 4. 2013)

Mostečané se probouzí do pošmourného, ale i přesto velice slavnostního dne. Obzvlášť, přihledneme-li k zahájení festivalu mladých divadel pro mladé diváky nejen věkem. Už jste slyšeli o festivalu „Young for young“, který letos již po čtvrté (počítáme-li 0. ročník) obsadil prkna Městského divadla v Mostě? Ne? Tak se přijďte určitě podívat! Festival trvá až do soboty 6. 4. 2013 a vyvrcholí předáním ceny „forever young“ panu Stanislavu Zindulkovi, kterého netřeba představovat! A úplným hřebem sobotního večera bude vystoupení herců z Nové scény Národního divadla LATERNA MAGICA. Ale nepředbíhejme.
Středeční festivalový den začal pěkně zostra! Na komorní scéně MDM představila svou inscenaci „Loučení se svobodou“ Konzervatoř Praha – Divadlo na rejdišti. Mladí herci nadchli mladé publikum. Jednoduše „young for young!“ A to, že se jednalo o úspěch, to bylo znát i z nekončícího potlesku publika, který byl věnován právě hercům a jejich výkonům.
Komu ale nestačilo toto kulturní vyžití, počkal si až do Divadla rozmanitostí. Od dvou hodin odpoledne se zde rozzářilo „Pohádkové město“. Skvělý příběh, který mladé mostečany jednoduše nadchl. Aby ne, vždyť se celý děj odehrával v Mostě! Koho by nenadchly loutky? A kdo by nechtěl vědět více o tom, jak vůbec vznikají! To nejspíš napadlo herce a výtvarníky z „Rozmáňa“, a tak si pro zvídavé hlavy připravili po představení malou ukázku toho, jak loutka vzniká a jak se s ní zachází. Zkrátka další z mnoha doprovodných programů festivalu, který je (jako ostatní) zdarma.
Od odpoledne to v MDM jednoduše žilo! Pořád se něco dělo! Mezi představeními nemusíme vůbec opouštět budovu! Je zde pořád něco k vidění! Výstavy, galerie, workshopy… S odbitím devatenácté hodiny byl slavnostně zahájen celý náš festival a pak už se naplno rozjela divadelní hra z repertoáru MDM „Prokletí rodu Baskervillů aneb pozor, zlý pes!“ Hra nadchla svou nadsázkou, takže smích nebyl vůbec vzácným zbožím. Naopak. Mohli bychom jej rozdávat!
Po skončení představení následovalo bleskové vylidnění budovy divadla. Muselo se totiž rychle zhasnout! Na náměstí čekal na návštěvníky festivalu další z doprovodných programů a to videomapping na budově divadla! Studenti ateliéru „Time-based media“ Fakulty umění a designu UJEP si pro nás připravili jedinečnou podívanou doprovázenou hudbou na stěnách budovy. Byla to báječná podívaná, kterou Most ještě nezažil.
Všechna vybraná představení hodnotí studentská porota. Členové poroty Martin Domín a Ondřej Zelenka ze SPŠ Most, Pavlína Srbková ze SZŠ Most a dále Jakub Peca, Klára Komendová a Karolína Vykouková z Podkrušnohorského gymnázia v Mostě už rozdali známky představením, která se hrála ve středu. A co Vy? I Vy se totiž můžete zúčastnit hodnocení daných her na festivalu! Stačí si hlasovací lístky vyzvednout v budově divadla, řádně jej podepsat a označit a po hlasování jej vložit do urny. Hlasovací lístky budou slosovány a ceny jsou opravdu lákavé! Teď už se ale všichni těšíme na den druhý!
Martin Domín, předseda studentské poroty

Studenti pražské konzervatoře nadchli svými výkony 
foto