- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Závěr festivalového maratonu

Dnešním, šestým dnem, se pomalu blížíme k závěru festivalu Young for Young. Ale zatím nebudeme předbíhat. Sobotní dopoledne jsme začali pěkně zvesela v deset hodin a to představením v Divadle rozmanitostí Drakopohádky s Tančírnou, při které mohli nejen děti, ale i rodiče, radostně tančit, zpívat a zplna hrdla se smát. Součástí skvělého dopoledního programu byla i živá kapela, což celému představení dodalo ten správný šmrnc.

Bohatý byl ovšem také odpolední program, který byl pro nejen v Divadle rozmanitostí, ale zároveň také v Městském divadle v Mostě. V Divadle rozmanitosti jsme se ve 14.00 hodin mohli zúčastnit loutkařské dílny a tedy i výroby loutek, kterou vedla loutkoherečka Jitka Raková a řezbář Vlasta Brož. Viděli jsme, jak loutky rostou přímo pod rukama.

V ten samý čas v mostecké divadelní malírně probíhal workshop výroby rekvizit, kde si nejen děti, ale i dospělí mohli vyrobit svou vlastní rekvizitu. K dispozici jsme měli řadu kutilského materiálu, bylo tedy opravdu z čeho vybírat a účast na tomto workshopu byla tak hojná, že se návštěvníci vešli jen tak tak ke stolům.

O hodinu později jsme měli možnost se zúčastnit pro změnu herecké kurzu společně s lektorem, kterým nebyl nikdo jiný, než herec Jiří Kraus, jenž nám představil Trapno jako zdroj herecké tvorby. Rozebrali jsme pojem  “ trapno“ ze všech možných úhlů pohledu, vyzkoušeli si několik technik, kterých využívají sami herci a na závěr jsme každý vyjádřili svůj názor nejen na trapno jako takové, ale i na průběh celého kurzu. Přestože se sešla skupina napříč generacemi, tak si myslím, že všichni zúčastnění byli naprosto spokojeni.

Kolem páté hodiny jsem ve Foyer MDM mohli vidět step Tanečního studia Andrea Praha s choreografií Panenky na klíček, jejíž členové byli vícemistři Evropy v roce 2015! Opravdu mistrovská podívaná.

Poté následovalo Divadélko uličník Teplice, které se nám představilo s Reportéry, kde jsme mohli vidět investigativní chůdy. V praxi to znamenalo, že "reportéři" na chůdách zpovídali a nahrávali diváky přímo ve foyer. Až za dlouho si hodně pozorný divák všiml, že anketu si nahrávají chůdaři na magnetofony vyrobené z papírových krabic. Zbaštili jsme jim to téměř všichni.

Zanedlouho poté se v divadle již nacházelo mnoho známých tváří, které se přišly podívat na zahájení vernisáže výstavy Ivo Klimeše, který je architektem Městského divadla v Mostě a osobně se dostavil na 30. výročí divadla.

Před zahájením posledního představení celého festivalu byly ještě předány ceny  FOREVER YOUNG, a to Evě Klánové a Jaroslavu Satoránskému, kteří dle hodnotitelů zůstávají navždy mladí nejen věkem, ale především duchem. Výjimečnou cenu FOREVER YOUNG dostal díky své nadčasové vizi také pan architekt Ivo Klimeš za stále “mladou“ divadelní budovu.

Třešničkou celého festivalu bylo představení mosteckého divadla s inscenací Přelet nad kukaččím hnízdem, které pojednávalo o svobodě a drzosti hlavního hrdiny, jehož se chopil Aleš Petráš. Jeho úkolem bylo vyzrát nad zlou sestrou v psychiatrické léčebně. Této role se ujala Zita Benešová, která si rovněž vedla skvěle. Celé představení rozhodně nepostrádalo pořádnou dávku gradace až k závěrečnému finále! Herecké výkony byly opravdu nepopsatelné! Řekla bych, že diváci byli až do poslední minuty celého představení napjati, jak to vlastně s hlavním hrdinou dopadne. Důkazem toho, že se publikum po celý večer opravdu dobře bavilo a odneslo si z této inscenace plnohodnotný zážitek, svědčil několikaminutový aplaus vestoje! Není divu, neboť toto představení získalo Cenu diváku pro nejlepší inscenaci roku 2013.

Závěr večera patřil rautu, ke kterému hosty vyzvali přípitkem jednatelé divadla Václav Hofmann a primátor města Mostu Jan Paparega. Raut probíhal v prvním foyer divadla, kde hosté debatovali s herci o jejich výkonech či se posilnili něčím dobrým na zub. Ve druhém foyer "běžel" dokumentární film České televize o výstavbě divadla.
Oslavy 30 let existence nové divadelní budovy i závěr festivalu Young for young 2015 byly skvělé.
Hodnocení celého festivalu příště.

Studentská porota

 

Pozn. red.: Úplně někde jinde - v zákulisí probíhal přípitek k narození syna herce Marcela Rošetzkého a Petry Kasalové. Blahopřejeme! 

 

Poslední den festivalu ve fotogalerii

Foto: Tomáš Branda