- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Noc na Karlštejně

Městské divadlo v Mostě uvede 17.září na Velké scéně premiéru Noci na Karlštejně. Nebude to však klasická činoherní verze Jaroslava Vrchlického, nýbrž jeho populární muzikálová úprava!

Pro režiséra muzikálu Zbyňka Srbu je Noc na Karlštejně osobní srdeční záležitostí. Poprvé jej totiž viděl jako chlapec s rodiči přímo na Karlštejně a byl to pro něj obrovský zážitek! Ve své bohaté kariéře se s touto látkou setkal poprvé. 
V roli krále se představí Miroslav Večerka, který mostecké pojetí připravovaného muzikálu označil lakonicky: "Bude to fofr..." O ten se postarají obě točny na Velké scéně a choreografie hromadných výstupů.  Muzikál Noc na Karlštejně je náročný také na zpěv. S pěveckými party se musela vypořádat také jedna z hlavních postav královna Eliška, v podání Veroniky Valešové: "Snažila jsem se poprat, snad se to povedlo..." dodala herečka. To už budou moci diváci posoudit velmi brzy. Těšit se můžou na známé hity, které přetrvaly dodnes.

Hudební základ tohoto legendárního muzikálu vychází z filmové podoby, kterou v roce 1973 připravil režisér Zdeněk Podskalský s hudebním skladatelem Karlem Svobodou a textařem Jiřím Štaidlem podle vlastního scénáře. Kromě už jmenovaných spoluautorů si přizval ke spolupráci řadu předních českých herců – Vlastimila Brodského, Janu Brejchovou, Karla Högera, Jaroslava Marvana, Jaromíra Hanzlíka, Danielu Kolářovu a další.

Režiséru Podskalskému se formou muzikálu podařilo Vrchlického historizující látku oživit a přitom jí ponechat původní kolorit a půvabné archaismy. O podobný tvar budou v rámci svých množností usilovat i mostečtí divadelníci pod režijním vedením Zbyňka Srby, který spolu s dramaturgem Vlastimilem Novákem napsal podle Vrchlického textu nové libreto, hudební nastudování svěřil Tomáši Alferimu, choreografii Haně Halberstadt a výtvarné řešení Petru Kastnerovi a Kateřině Hájkové.

Obsazení mostecké Noci na Karlštejně budou tvořit Miroslav Večerka /Karel IV./, Veronika Valešová /Eliška/, Stanislav Oubram /Ješek z Vartemberka/, Karolína Lišková /Alena/, Otto Liška /Petr, král jeruzalémský/, Lukáš Rous /Pešek/, Regina Razovová /paní Otka/, Miroslav Středa /vévoda Štěpán/, František Nedbal /Arnošt z Pardubic/ a Bohuslav Patzelt /malíř Dětřich/. Premiéra muzikálové verze Noci na Karlštejně je věnována stému výročí otevření historické budovy Městského divadla v Mostě.