- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Dáma od Maxima

Georges Feydeau.


Režie: Milan Schejbal

Velký francouzský mistr komediálního žánru, a především tradiční frašky, Georges Feydeau je klasikem, který čas od času nemůže chybět na žádných divadelních prknech. V naší dramaturgické linii komedií chceme vedle současných novinek pravidelně zařazovat díla hlavních světových autorů tohoto žánru. Feydeau má navíc mnoho pokračovatelů až do dnešních dob, kdy se řada autorů vrací k jeho nestárnoucí komediografické technice. Pokud vás baví sledovat prekérní situace, do kterých se hlavní hrdina hry dostane, zvláště pak do situací spojených se zálety nebo zkrátka obecně s náhlými okolnostmi, které naruší spořádaný život hrdiny, pak jste na Dámě od Maxima zcela správně!

Doktor Petypon jednoho večera se svým přítelem navštíví slavný pařížský podnik U Maxima. Druhý den se probudí doma pod kanapem a z událostí minulého večera si mnoho nepamatuje. Je ovšem okamžitě nucen řešit celou sérii problémů, když ve své posteli najde společnici Číču – temperamentní dámu od Maxima. Kolotoč, který se náhle roztočí, Petypona rychle vyléčí i z jeho velké kocoviny. Sluha nad svým spořádaným pánem nevěřícně vrtí hlavou. Manželka Gabriela je celou hru klamána a dosud ukázkovému maloměstskému manželství začne hrozit skandální zánik. Pouze Číča si nově nastalou situaci s hravostí a s touhou po dobrodružství užívá. Do Petyponova života vnikla zničehonic a rychle se v něm zabydlela.

Dámu od Maxima uvádíme ve zbrusu novém překladu Jiřího Žáka, který vzniká přímo pro naše divadlo.

Premiéra 13. dubna 2018

na Velké scéně