- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

„Je úchvatná!“

Peter Quilter.


Režie: Pavel Ondruch

Zpívala tak příšerně, že ji nešlo nemilovat. Florence Foster Jenkinsová (1868 – 1944) věřila, že je obdařena úžasným sopránem. Co na tom, že to nebyla pravda? Co na tom, že neintonovala, nedržela rytmus, nefrázovala? Hudbu milovala a obětovala jí své bohatství, zdraví i duši. A její oběť posluchači s nadšením přijali!

Děj hry nás přivádí do roku 1944, kdy Florence angažuje pianistu Cosme McMoona a v jeho doprovodu zažije na sklonku života největší hudební úspěchy: singl nahraný v Melotone se stane nejprodávanější nahrávkou tohoto vydavatelství, Florence uspořádá úspěšný koncert v hotelu Ritz Carlton, ale především vystoupí v jedné z nejproslulejších koncertních síní – ve slavné Carnegie Hall!

Peter Quilter patří mezi nejhranější současné britské dramatiky – jeho hry byly přeloženy do více než dvaceti jazyků a inscenovány ve více než třiceti zemích. „Je úchvatná!“ je jeho nejúspěšnější hrou nejen proto, že nabízí situační a slovní komiku (ve výborném překladu Pavla Dominika), ale také strhující příběh o ženě, která tak vytrvale odmítá realitu, až ji nakonec udělá zcela nedůležitou. Nejde přece o formu, ale o duši – skutečnost je nudná, naše sny jsou přece mnohem zábavnější! Diváci se mohou těšit, že v inscenaci uslyší slavné operní árie s živým klavírním doprovodem.

Premiéra 23. února 2018

na Velké scéně