- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Škola základ života

Jaroslav Žák - Robert Bellan


Režie: Robert Bellan

Komedie Škola základ života je divákům patrně nejznámější ze snímku Martina Friče z roku 1938. Scénář filmu však vznikl z divadelní hry středoškolského učitele Jaroslava Žáka, jenž při tvorbě textu vycházel z vlastní humoristické prózy Študáci a kantoři (poprvé vyšla v roce 1937 v beletristické příloze Českého slova a v Lidových novinách). Žák ji sám zdramatizoval pro pražské divadlo D38, kde byla poprvé uvedena pod názvem Škola základ života 31. srpna 1938 v režii E. F. Buriana. Na půdorysu Žákovy humorné „studie“ o světě gymnaziálního školství vznikl také film Cesta do hlubin študákovy duše.

Děj je zasazen do jednoho školního roku (1937 – 1938) a scény z vyučování, z přestávek, ze sborovny i z výletu jsou volně seřazeny a spojuje je patnáct dobových písní (autorů Moravce, Maliny a dalších). Vyloučením „odbojného“ studenta Jindřicha Benetky ze školy končí školní rok i doba „her a malin nezralých“; ve vzduchu visí předzvěst 2. světové války. Žákovo laskavé a ironické vypravování o „souboji“ studentů a kantorů, plné notoricky známých „hlášek“ i postřehů o studentském životě, je stále platné a bude takové, dokud bude existovat škola; nebo alespoň její určitá podoba. Známé dobové šlágry z 30. let zahraje živá swingová kapela.

Premiéra 21. prosince 2018

na Velké scéně