- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Talentovaný pan Ripley

Patricia Highsmith.


Režie: Lukáš Kopecký

Jak daleko může vést touha po jiném životě, po změně, po štěstí? Tom Ripley se zdá být všeho schopný. Touží po uznání i bohatství a pro dosažení svého cíle je schopen hrát riskantní i bezohlednou hru. Chladnokrevně zavraždí svého přítele a převezme jeho identitu; doslova vstoupí do jeho života.

Patricia Highsmithová patří mezi oblíbené moderní americké spisovatelky. Její detektivní thrillery se vyznačují neobyčejnou psychologickou pronikavostí a smyslem pro vykreslení napínavé, až mrazivé atmosféry. Román Talentovaný pan Ripley vzbudil pozornost již při svém vydání v roce 1956 a archetypální postava Toma Ripleyho se stala svého druhu „kultovní“ figurou, která dodnes čtenáře fascinuje. Kniha byla ostatně s velkým ohlasem dvakrát zfilmována. Ve snímku z roku 1960 (V plném slunci) hraje mladý Alain Delon, pozoruhodné je také zpracování Anthonyho Minghelly z roku 1999 v hlavní roli s Mattem Damonem.

Román, jehož dramatizaci mostecké publikum zhlédne jako teprve druhé divadelní publikum v Čechách, vypráví nadčasový příběh o člověku, který nechtěl být sám sebou, a podává intenzívní zprávu o jedinečnosti a složitosti lidské duše; tím spíše aktuální v epoše odcizených virtuálních sociálních sítí. Divadelní podoba románu nabízí mimořádné herecké příležitosti a dechberoucí dramatický příběh.

Premiéra 1. června 2018

na Velké scéně