- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Teror

Ferdinand von Schirach.


Režie: Filip Nuckolls

Ferdinand von Schirach je německý dramatik, který autorsky často čerpá ze své právnické praxe trestního obhájce. Napsal již sedm knih o různých soudních případech, z nichž se celá řada dočkala televizních zpracování. Tentokrát se Schirach zaměřil na velký etický problém, který je se stoupajícími vlnami teroru v Evropě velmi aktuální. A jen těžko řešitelný. Důležité však je, že svým dramatem Teror (2014) autor otázky kolem tohoto problému vynáší na světlo a můžeme o něm uvažovat „nanečisto“ také v rámci divadla. Schirach vytvořil morální drama, jehož výsledek ovlivníte také vy, samotní diváci, při závěrečném hlasování, jestli má být obžalovaný odsouzen nebo osvobozen. Dosud hlasovalo již více než 130 000 diváků po celém světě.

A o jaký divadelní případ se jedná? V roce 2013 byl obžalován major německého Bundeswehru (Luftwaffe), který byl jako stíhací pilot vyslán sledovat dopravní letadlo, které unesli teroristé, jejichž cílem bylo narazit tímto letadlem do mnichovského stadionu Allianz Arena, na kterém se právě v danou chvíli nacházelo 70 000 lidí. Teroristé měli na palubě 164 rukojmích. Vojenský pilot musí poslouchat rozkazy, ale je to on, kdo je fyzicky přítomen ve vzdušném prostoru a má ve svých rukou raketu, kterou může unesené letadlo sestřelit. Měl zachránit lidi na stadionu a přitom zabít 164 nevinných civilistů? Byl oprávněn k tomu, aby vzal osud do svých rukou? Nad tímto dilematem můžete přemýšlet už nyní, než vejdete do soudní síně mezi předsedu soudu, obžalobu, obhájce, svědky a obžalovaného, než budete moci podle toho, co na scéně vyslechnete, hlasovat. Jak rozhodnete, je zcela na vás, na vašem svědomí a přístupu k životu.

Premiéra 19. října 2018

na Velké scéně