- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Bosé nohy v parku

Neil Simon

Režie: Jakub Dostál

Premiéra: 1. března 2019 na Komorní scéně

Vynikající komedie o lásce a nástrahách mladého manželství.

Neil Simon byl jedním z nejúspěšnějších amerických dramatiků posledních padesáti let a mluvívá se o něm jako o králi broadwayské činohry. Nedávno zesnulý komediograf patřil k mimořádně silné generaci amerických scenáristů, producentů a režisérů, jako například Larry Gelbart (M*A*S*H), Mel Brooks (Producenti) nebo Woody Allen.

Situační komedie Bosé nohy v parku patří k jeho nejhranějším. Premiéru měla na Broadwayi v roce 1963 (Biltmore Theatre) a s úspěchem se tu hrála až do roku 1967, kdy byla zfilmována (v režii Gena Sakse hráli vynikající Robert Redford a Jane Fondová).

Novomanželé Paul a Corrie Bratterovi se zrovna nastěhovali do prvního společného bytu v jednom z newyorských věžáků. Idylu snad poněkud kalí skutečnost, že v domě není výtah, v bytě uprostřed února nefunguje topení, obývákem se prohání severák, ložnice je malá i pro jednoho atd.

Racionálnímu Paulovi, jenž právě začíná slibnou advokátní kariéru, se byt nezdá příliš vhodný, ale intuitivní a emocionální Corrie zase připadá, že pokud jde o domácnost, práci a hlavně zábavu, je Paul poněkud nudný patron. Jak se brzy ukáže, Paulův pohled na život sdílí také Corriina matka Ethel, naproti tomu s Corriiným názorem, že život by měl být divoká jízda, zase souzní excentrický soused Victor Velasco.

To všechno a mnoho dalšího je zdrojem vtipných a brilantně pointovaných situací, v nichž v posledku nejde jen o novomanželské nesnáze, ale především o toleranci a pochopení pro druhého; zkrátka o lásku, která je silnější než cokoliv, co se jí postaví do cesty.