- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Funny Girl

Isobel Lennart, Bob Merrill – Jule Styne

režie: Roman Meluzín

premiéra: 20. prosince 2019 na Velké scéně

 

Slavné melodie i nezapomenutelná taneční čísla v americkém muzikálu, jenž vypráví o světlé i stinné stránce lásky a slávy.

Jeden z nejslavnějších a nejuváděnějších amerických muzikálů měl premiéru na Broadwayi (Winter Garden Theatre) v roce 1964 a hrál se od té doby po celém světě. Podle scénáře Isobel Lennartové byl v roce 1968 rovněž natočen známý film s Barbrou Streisandovou a Omarem Sharifem v hlavních rolích (Streisandová ostatně excelovala už předtím v broadwayské verzi). Skladatel Jule Styne napsal řadu známých muzikálů, například Sugar, který koneckonců zná i mostecké publikum.

Příběh Funny Girl vychází z reálných životních osudů Fanny Briceové – americké herecké hvězdy 20. a 30. let minulého století – a jejího manžela Nicka Arnsteina. Briceová zářila na newyorských divadelních jevištích a bavila tisíce lidí, avšak v soukromí, v soužití s podvodníkem a gamblerem Arnsteinem, se jí život drolil pod nohama. Zatímco ona byla čím dál slavnější, jemu se nedařilo a skončil ve vězení.

Funny Girl, tak jako každý skutečně velký muzikál, nepředstavuje „pouze“ přehlídku známých melodií a skvělých tanečních čísel, ale jde v něm o něco více než o radost ze zpěvu a tance. V tomto smyslu se tak trochu jedná o subverzivní dílo, neboť se nebojí ukázat, že toužebná sláva a pozlátko broadwayských jevišť má i stinnou stránku, která je často vykoupena utrpením v soukromém životě. Ukazuje, že být slavný a zbožňovaný, neznamená být zároveň šťastný.

Funny Girl strhujícím způsobem vypráví o velké lásce, sebeobětování i sebezapření. V inscenaci našeho divadla se diváci mohou těšit na skutečně zábavnou a opulentní podívanou.