- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Macbeth

William Shakespeare

Režie: Jakub Korčák

Premiéra: 22. února 2019 na Velké scéně

Tragédie svědomí. Tragédie o touze po moci. Tragédie o zhoubném pokušení mít ještě více, než máme, i když máme dost.

Svoji vrcholnou tragédii Macbeth napsal alžbětinský dramatik William Shakespeare sice již roku 1606, ve svém obsahu však pranic neztratila na své aktuálnosti. Bohužel spíše naopak. Archetypální téma nezměrné touhy po moci, pro kterou se někteří lidé neštítí ani těch nejhorších činů, totiž rezonuje i v současné společnosti. Macbetha však dostihnou výčitky vlastního svědomí a nedokáže již žít jako dříve. Je si totiž až moc dobře vědom zvrácenosti a dosahu vlastních činů. Ale už je vykonal, není cesta zpátky. O svoji moc se bojí a trpí neustálými pocity, že vražedné činy, které vykonal, nyní mohou kdykoli postihnout i jeho. Kolotoč násilí již nejde zastavit. Shakespeare tak ve své hře odhalil nejen princip toho, jak se až nečekaně v člověku může zrodit zlo, ale zejména komplikovanost běsů, které při páchání takového zla může lidská duše prožívat.

Jeden z nejlepších vojevůdců krále Duncana Macbeth zvítězí v bitvě proti skotským povstalcům podporovaných norským králem. Ano, na Macbetha se mohl Duncan dosud vždy spolehnout. Odmění ho titulem thén z Cawdoru a velkým panstvím. Macbeth je překvapen, jak rychle roste v ceně. V lese však potká čarodějnice, z jejichž věštby pochopí, že se stane králem. Svěří se své ženě Lady Macbeth, se kterou se odhodlají k hrůznému činu – Macbeth po oslavě na svém hradě Duncana zavraždí. Stane se pak králem právě on. Získá tedy, po čem toužil. Ale již nikdy nebude mít klid. Šílenství je na dosah, stoupá a přibližuje se pro Macbetha tak překvapivě, jako se překvapivě dokáže pohnout i birnamský les.

Základní dramatický konflikt se tedy neodehrává tolik ve vnějších okolnostech hry, nýbrž především v psychice titulní postavy. Je to drama o tajemných příčinách přerodu z nejprve velmi uctívaného hrdiny v nenáviděného tyrana, odehrávajících se kdesi v hloubi lidské duše. Stačí člověku skutečně jen lákavá věštba a mocichtivost jeho ženy k tomu, aby se změnil a zabil? Nebo ve své duši takový člověk již zárodek podobného činu nosí od svého narození? O této i dalších otázkách můžeme uvažovat společně se Shakespearem a s Macbethem, který se na mosteckém jevišti objeví vůbec poprvé v celé historii našeho divadla. V shakespearovském dramaturgickém tandemu s touto Shakespearovou tragédií Macbeth v téže sezóně uvádíme romantickou komedii Zamilovaný Shakespeare.