- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Mauglí

Rudyard Kipling

Režie: Zbyněk Srba

Premiéra: 4. října 2019 na Velké scéně

Výpravná adaptace magických Kiplingových příběhů z šera indické džungle.

Kiplingovy Knihy džunglí (1894 a 1895) patří už více než sto let mezi nejčtenější dobrodružné knihy a dodnes jsou oblíbené napříč generacemi. Jen u nás vyšly více než třicetkrát (někdy jen jako Mauglího příběhy) a řadu vydání doplnily legendární ilustrace Zdeňka Buriana.

Držitel Nobelovy ceny (1907) Kipling prožil dětství i žurnalistické začátky v Indii a čerpal odtud náměty do většiny svých děl. Jako rozený vypravěč dovedl duchaplně a poeticky líčit exotické půvaby dalekých končin i život domorodců; zároveň však přitakával britské koloniální politice. Ve středu jeho díla však vždy silně rezonoval humanismus.

Jednotlivé povídky Knih džunglí neodolatelným způsobem vyprávějí o různých zvířecích obyvatelích indické džungle, o slonech, hadech a dalších, ale svorník obou knih tvoří příběh chlapce Mauglího, kterého z lidského tábora unesl tygr Šér Chán a zachránili jej vlci, s nimiž pak vyrostl. Právě jeho příběh je základem autorské adaptace pro mostecké divadlo a slibuje působivé divadelní dobrodružství. Je rovněž ekologickým a etickým podobenstvím o lidech a zvířatech, kteří jsou „jedné krve“, obývají jednu planetu a hledají „vlastní zákon“; harmonii mezi prospěchem celku a jedince.

Mauglí v Městském divadle v Mostě bude trochu dobrodružný příběh, trochu pohádka, trochu ponaučení o ceně přátelství, statečnosti, povinnosti pomáhat slabším a boji proti strachu a vlastním vnitřním démonům.

Mauglí je určen mladým i starším divákům, kteří spatří výpravnou inscenaci s písněmi a silným příběhem.