- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Zamilovaný Shakespeare

Marc Norman, Tom Stoppard – Lee Hall

Režie: Milan Schejbal

Premiéra: 31. května 2019 na Velké scéně

 

Původní scénář Marc Norman a Tom Stoppard, divadelní adaptace Lee Hall.Hudba Paddy Cunneen. Překlad Jitka Sloupová. Dílo Williama Shakespeara je citováno v překladech Jiřího Joska.Úryvek z Marlowovy Tragické historie o doktoru Faustovi v překladu Aloise Bejblíka.Citát z Marlowova Tamerlána Velikého v překladu Jitky Sloupové.

Na West Endu původně uvedly Disney Theatrical Productions & Sonia Friedman Productions, režie Declan Donnellan a výprava Nick Ormerod. 


Romantická komedie podle slavného oscarového filmu o zakázané lásce z prostředí alžbětinského divadla. Fiktivní příběh o tom, jak možná vznikla nejslavnější divadelní hra všech dob - Romeo a Julie.


Mimořádně zdařilý film režiséra Johna Maddena Zamilovaný Shakespeare, jehož spoluscenáristou byl jeden z nejvýznamnějších dramatiků a scenáristů Tom Stoppard, byl oceněn sedmi Oscary i dalšími významnými filmovými cenami. Od své premiéry v roce 1998 se nezaměnitelně vryl do srdcí a myslí diváků po celém světě. Skvostně propojuje dvě příběhové roviny i dva žánry – romantickou tragédii i převlekovou komedii.

Mladý divadelní básník William Shakespeare se snaží dokončit svoji nejnovější hru, ale moc se mu to nedaří, nedostává se mu sil ani inspirace. Dokud se nezamiluje. Sledujeme tak porodní bolesti nové inscenace a zároveň osobní příběh Williama Shakespeara, který se zamiloval do mladé a krásné aristokratky Violy de Lesseps, která natolik miluje divadlo, že se v přestrojení za muže pokouší proniknout do Shakespearovy herecké společnosti. Svoji touhu stát se herečkou totiž v té době nemůže jinak uplatnit, neboť tehdy bylo herectví striktně určeno pouze mužům. Spolu s ní tak i my diváci pronikáme do podivuhodného zákulisí tehdejšího alžbětinského divadla. Viola poznává jeho krásu, ale také zmatek a chaos, neboť divadlo vždy bylo velmi "živým" a rychle se proměňujícím prostředím. Na pozadí záměny postav, velké lásky, omylů a nedorozumění, intrik, obchodních machinací i neobyčejně zábavně a trefně zachyceného divadelního shonu se tak odehrává okouzlující fiktivní příběh o tom, jak vznikla nejslavnější hra všech dob Romeo a Julie. Napínavý, dramatický i vtipný příběh doplňují odkazy i k dalším Shakespearovým hrám a řada dalších postav, jako jsou Shakespearovi kolegové dramatici, divadelní ředitelé, cenzoři a dokonce i sama královna Alžběta II., která divadlo tajně navštěvuje a je Shakespearovou velkou fanynkou.

Divadelní adaptace z pera zkušeného a renomovaného dramatika Lee Halla se v roce 2014 stala jednou z největších londýnských divadelních událostí posledních let. Na londýnském West Endu Zamilovaného Shakespeara původně uvedly Disney Theatrical Productions & Sonia Friedman Productions v režii Declana Donnellana a ve výpravě Nicka Ormeroda. Česká premiéra se uskutečnila v listopadu 2016 v Městském divadle v Brně. Dosud tuto znamenitou hru uvádí již celkem šest českých divadel a ze Zamilovaného Shakespeara se tak postupně stává největší divadelní hit na našich jevištích.