- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

David Pharao / HOST

Vynikající francouzská komedie o nezaměstnaném odborníkovi, který zoufale chce pracovat.


režie: Lukáš Kopecký

překlad: Jiří Žák

česká premiéra: 4. září 2020 na Velké scéně

 

David Pharao je úspěšný francouzský dramatik, scenárista a režisér. Pracuje pro divadlo, film i televizi. Jeho úspěšná komedie Host (L'Invité) z roku 2003 měla premiéru v Divadle Edvarda VII. v Paříži a ve čtyřech kategoriích byla nominována na Molièrovu cenu, včetně ceny za nejlepší hru. V roce 2007 podle hry vznikl film s hvězdami francouzské kinematografie jako Daniel Auteuil, Valérie Lemercier a Thierry Lhermitte.

Gerard je odborník na balicí techniku, zvláště na alobal. Navzdory své odbornosti je však už tři roky nezaměstnaný a nenese to právě dobře. Není tedy divu, že poněkud znervózní, když se mu naskytne příležitost vést pobočku velké firmy až v daleké Indonésii. Zbývá poslední krok. Na radu Bonnota z oddělení lidských zdrojů ze zmíněné firmy (a lidé z HR přece nejlépe rozumí tomu, kdo a na co se hodí) pozve pana Pontignaca, velkého šéfa mezirezortních vztahů, k sobě domů na večeři. A výsledek této večeře bude mít zásadní vliv na to, bude-li Gerard nakonec přijat.

Problém však tkví v tom, že Gerardův byt by potřeboval jemně řečeno přearanžovat, navíc je zima a v bytě je vypnuté topení, neboť když je zapnuté, tak protéká. A Gerardova žena Colette naneštěstí vůbec neumí vařit. Chudák neurotický Gerard musí přivést svého potenciálního šéfa do úplné katastrofy.

Bohudík je tu zkušený a světem protřelý soused Alexandre, který všechno dokáže vyřešit a neomylně se trefit do Pontignacova vkusu… Nebo ne?

Text pro Městské divadlo v Mostě přeložil pan Jiří Žák a diváci se mohou těšit na typickou francouzskou komedii, v níž nechybí slovní humor, záměny osob a všelijaké katastrofy.