- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Karel Čapek - Zdeněk Svěrák / LOTRANDO A ZUBEJDA

Výpravná rodinná pohádka o zdvořilém loupežníkovi, který ke štěstí přišel.


režie: Jiří Kraus

premiéra: 13. listopadu 2020 na Velké scéně

 

Karel Čapek uveřejnil Pohádku o zdvořilém loupežníkovi poprvé v Lidových novinách na Vánoce roku 1921. Později vyšla jako součást sbírky Devatero pohádek (1932), do níž pohádkou O tlustém pradědečkovi a loupežnících přispěl také Čapkův bratr Josef. Právě v jeho půvabné historce o pradědečkovi, který převezl loupežnickou bandu, se poprvé objevuje postava loupežníka a mordýře Lotranda.

Karel Čapek postavu Lotranda dále rozpracoval a připsal mu dokonce syna, který má loupežnickou „firmu“ převzít. Mladý Lotrando vystuduje v klášteře u benediktinů, avšak po smrti starého Lotranda se mu loupení groteskním způsobem nedaří, loupežnická tlupa se rozpadá a z druhdy slušného, ba upejpavého Lotranda se stává výběrčí mýta a osamělý hrubián.

Zdeněk Svěrák ve scénáři oblíbené filmové pohádky Lotrando a Zubejda (1997, režie Karel Smyczek) však mladému Lotrandovi napsal jiný osud. Nenechá ňoumovitého Lotranda zpustnout na lesní cestě jako výběrčího mýta, ale jeho Lotrando pracuje jako dřevorubec, cestuje do dalekých krajin a nakonec přijde ke štěstí i k lásce. Svěrák přitom zachovává humor i laskavost Čapkovy předlohy.

V režii Jiřího Krause diváci spatří výpravnou rodinnou inscenaci s oblíbenými písněmi Jaroslava Uhlíře.