- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Neil Simon / JAKEOVY ŽENY

režie: Adam Doležal
překlad: Karina I. Havlů
premiéra: 7. května 2021 na Velké scéně

Humorná i nostalgická hra o spisovateli v tvůrčí krizi, jenž se ohlíží za důležitými ženami svého života.

Jake je spisovatel po padesátce a tak trochu bilancuje svůj život. Je v tvůrčí i životní krizi a svému „záseku“, tedy neschopnosti cokoliv napsat, čelí netradičním způsobem. Vše, co si myslí o sobě, o světě a druhých lidech rozebírá s několika osudovými dívkami a ženami svého života.

Vtip je v tom, že Jakeovy ženy jsou někdy skutečné, jindy představují výplod jeho bujné autorské fantazie. Jake tak například hovoří se svou první láskou a pozdější manželkou Julií, která však už nežije, dohaduje se svou terapeutkou Edith, promlouvá s dcerou Molly či se současnou partnerkou Maggie. To vše spojuje slovní i situační humor, Jakeova sebelítost a sebeironie, ale také snaha spatřit vlastní život z odstupu a najít v něm zrnko smyslu.

Neil Simon patří mezi nejuznávanější autory komediálního žánru, jednak pro svoji schopnost stvořit živé postavy a napsat sytý dialog, ovšem také proto, že se ve svých hrách vyhýbá bulvární „blátivosti“ a pomíjivosti a vtiskává svým příběhům vrstevnatější sdělení o lidských záležitostech. V případě Jakeových žen se kromě jiného zabývá tím, co všechno může člověku utéct, dívá-li se dlouho jedním směrem, anebo je zahleděn jen sám do sebe. Jakeovy ženy nabízejí divákům zábavu a plnohodnotný divadelní zážitek, na který, až opustí divadelní sál, jen tak nezapomenou.

Hra měla světovou premiéru na Broadwayi v roce 1992 a inscenace Gena Sakse zaznamenala úctyhodných 245 repríz. Známá je rovněž filmová verze z roku 1996. V obou zpracováních ztvárnil roli Jakea legendární americký herec Alan Alda.