- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

APRÍLOVÁ PREMIÉRA CIZINCE

Městské divadlo v Mostě uvede v pátek 1. dubna 2022 na Velké scéně druhou činoherní premiéru letošní sezony.


Cizinec (Larry Shue)

Optimistická komedie.

I obyčejný chlap může být hrdina aneb Když je život kyselý jako citrón, udělejte z něj citronádu.


Cizinec

 

Slovo dramaturga

Do opuštěného letoviska v americké Georgii přiváží seržant Frogg svého přítele Charlieho. Vyčerpaného člověka, který nemá důvěru v nic, natož v sebe... Charlie dokonce nechce ani s nikým mluvit. Froggy proto všem přítomným namluví, že je to cizinec a nerozumí ani slovo anglicky. Netuší, do jak prekérních situací Charlieho dostane. Lidé před ním začnou říkat věci, o kterých by mlčeli, kdyby nebyli přesvědčeni, že nerozumí. Charlie svou roli cizince hraje tak důkladně, že se mu podaří oklamat nejen všechny ostatní, ale i svůj nedostatek sebedůvěry…
Bravurní a laskavá situační komedie a zároveň hluboce lidský příběh, ve kterém nejen titulní hrdina vyroste a překoná sám sebe… Autora při psaní inspirovaly vlastní zkušenosti z pobytu v Japonsku. Byl prý překvapen, co všechno byli domorodci ochotní v jeho chování tolerovat se zdůvodněním, že je to cizinec.

 

Larry Shue

Byl velmi úspěšný americký herec a dramatik. Narodil se v New Orleans v rodině vychovatele a učitelky španělštiny. Pro divadlo byl snad předurčen. Absolvoval studia umění a dramatu na Illinois Wesleyan University (1968), sloužil v americké armádě (1969-72) a potom začal svou profesionální kariéru herce a dramatika v Harlequin Dinner Theatre ve Washingtonu, kde se proslavil zejména v komických rolích. Po pěti letech mu angažmá nabídl John Dillon, ředitel Milwaukee Repertory Theatre (REP). Věděl, že Shue psal a uváděl parodie a hříčky už během vysokoškolských studií a velmi ho v autorské práci povzbuzoval. Bez „láskyplné šikany“ Dillona by svět možná zůstal ochuzen o Shueův specifický laskavý humor a nevšední příběhy.

Nejprve byla v REP uvedena Shueova starší aktovka Babička kachna je mrtvá (Grandma Duck is Dead, 1979), první celovečerní hrou byl pak Pitomec, (The Nerd; premiéra na londýnském West Endu proběhla v roce 1981, později hra zaznamenala úspěch na Broadwayi), Václavské náměstí (Wenceslas Square, 1982) a Cizinec (The Foreigner; rok po premiéře v roce 1984 byla inscenace přesunuta na off-Broadway, kde zaznamenala úctyhodných 686 repríz).

Cizinec získal dvě Obie Award a také ceny kritiků za nejlepší americkou novou hru a nejlepší off-Broadwayskou produkci. Na českém jevišti se Cizinec objevil poprvé v pražském Divadle ABC roku 1998 v režii Jiřího Fréhara s Oldřichem Víznerem v titulní roli.

Larry Shue je také autorem dětského muzikálu My Emperor´s New Clothes
(Moje císařovy nové šaty, vydaný 1985), inspirovaného známým příběhem Hanse Christiana Andersena.

Cizince napsal Larry Shue inspirován vlastními zážitky z turné po Japonsku. Překvapovalo ho, co všechno byli Japonci ochotni tolerovat v jeho chování s odůvodněním, že jako cizinec to jistě jinak neumí… Hra byla oceněna Asociací amerických divadelních kritiků jako nejlepší hra sezony 1983/4.

Pavlína Schejbalová, dramaturgyně

 

Milan Schejbal

Režisér Milan Schejbal se narodil v roce 1952 v Hradci Králové. Je absolventem režie na pražské DAMU (1985). Mezi lety 1983 až 1990 byl dramaturgem Žižkovského divadla v Praze, jehož byl také ředitelem (1990 – 1992). Mezi lety 1990 až 1994 prošel jako kmenový režisér mnoha českými jevišti (například v Klicperově divadle v Hradci Králové, v Divadle A. Dvořáka v Příbrami, Městském divadle v Mostě, Činoherním studiu Ústí nad Labem, Městském divadle Kolín, Horáckém divadle Jihlava, Divadle X. F. Šaldy v Liberci, Moravském divadle Olomouc, Středočeském divadle Kladno, či ve Východočeském divadle Pardubice). Hostoval také ve Stuttgartu v Theater der Altstadt. Od roku 1994 byl dvanáct let uměleckým šéfem a režisérem pražského divadla ABC.

Intenzivně se věnuje amatérským divadelním přehlídkám, spolupracuje také s Českým rozhlasem.
Má zkušenosti s výukou studentů hudebně-dramatického oddělení na pražské konzervatoři, od roku 1996 dosud vyučuje na katedře činoherního divadla na DAMU. V roce 2010 obdržel Cenu ministra kultury ČR za divadelní a slovesné aktivity.

Milan Schejbal se zaměřuje především na divadelní komedie, z nichž si často vybírá z nejúspěšnějších textů současných autorů. Mezi jeho divácky oblíbenými inscenacemi však najdeme také komedie staršího data (Večer tříkrálový, Charleyova teta, Brouk v hlavě, Škola základ života) či dramatizace románových předloh (Dáma s kaméliemi, Saturnin, Tři muži ve člunu a pes, Jak jsem vyhrál válku).

V mosteckém divadle je stálým hostem a připravil zde řadu divácky úspěšných inscenací (např. Slaměný klobouk, Ideální manžel, Andělské oči, Dokonalá svatba, D´Artagnan, Obsluhoval jsem anglického krále).
Za posledních pár let režíroval v Mostě například Charleyovu tetu, Splašené nůžky, či Mirákl v Andalusii.

 

M. Schejbal během zkoušení

Režisér Milan Schejbal s herci V. Herzinou (vlevo) a T. Horehleděm během zkoušení Cizince.

 

Mám komedie rád a dělá mi radost, když se diváci baví - když se povedou gagy, slovní i situační humor. 
Myslím si, že v poslední době potřebujeme všichni humor víc, než kdy předtím. Vnímám to v divadlech, se kterými spolupracuji, že diváci, kteří dorazí na představení ze sebe potřebují tzv. „vyventilovat“ jisté napětí z aktuálního dění ve společnosti. A tak doufám, že se diváci odreagují i při zhlédnutí Cizince“.
Říká režisér Milan Schejbal a dodává „Cizinec je především komedie, ale s velkým humánním posláním. Larry Shue byl inspirován svým dědečkem Korejcem, který mu vyprávěl o tom, jak se k němu někteří Američané chovali coby k cizinci. Z těchto historek Larry Shue později čerpal při psaní Cizince a vznikl tak předobraz postavy Charlieho. Důležitým aspektem této hry je určitě nadčasovost.  Nenávist k určitým skupinám a rasám společností rezonovala v době osmdesátých let a bohužel přetrvává i dnes. A proto je velice aktuální“.
Hlavní roli ztvární Vít Herzina.

„Charlie je člověk, který má akutní strach z mluvení, což mi dost vyhovovalo, protože jsem se nemusel učit text. Je to herecký sen (smích).  Primárně zde jde o tzv. mimoběžnou komunikaci, jak říká postava Betty. Je zde spousta nonverbální komunikace. A jak řekl Ivo Osolsobě (divadelní dramaturg a literární teoretik)  Divadlo je komunikace komunikací o komunikaci“.

A jaká byla spolupráce s Milanem Schejbalem?

S Milanem se mi spolupracovalo báječně, jako ostatně vždy.  My si rozumíme jak pracovně, tak i mimopracovně, takže zkoušení bylo velmi příjemné.

V. Herzina a M. Schejbal

V. Herzina a M. Schejbal během zkoušení Cizince.

J. Pin, V. Herzina, M. Schejbal

Inscpicientka Jana Pin, režisér Milan Schejbal a Vítek Herzina po náročné zkoušce Cizince :)

 

Fotogalerii k představení si můžete prohlédnout ZDE.

V optimistické komedii s podtitulem „I obyčejný chlap může být hrdina aneb Když je život kyselý jako citrón, udělejte z něj citronádu“ se v dalších rolích představí Michaela Krausová, Karolína Herzinová, Tadeáš Horehleď, Jakub Dostál, Lukáš Kofroň a Jan Beneš.

 

Nejbližší reprízy: 5. dubna v 17.00 hodin a 20. dubna v 19.00 hodin.

Rezervace vstuepenk ZDE.