- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

BŘEZNOVÉ DERNIÉRY

V průběhu měsíce března se rozloučíme hned s dvěma inscencemi.

 

V pátek 10. června naposledy uvedeme komedii CIZINEC v režii Milana Schejbala a týden poté proběhne poslední schůze SPOLEČENSTVA VLASTNÍKŮ v režii Filipa Nuckollse.

Pokud jste tedy ještě výše uvedená představení neviděli, máte poslední možnost.

 

CIZINEC / Larry Shue

Optimistická komedie. I obyčejný chlap může být hrdina aneb Když je život kyselý jako citrón, udělejte z něj citronádu.

překlad: Jan Hančil

režie: Milan Schejbal

Cizinec

Seržant Frogg – familiárně zvaný Froggy – přiveze do lovecké chaty v Georgii svého kamaráda Charlieho Bakera. Charlie je prazvláštní společník. Pracuje jako korektor v sci-fi časopise a je to intelektuální a spíše stydlivý typ. Nyní je navíc zkrušený strachem o zdraví své manželky. Aby se vyhnul nechtěné pozornosti ostatních hostů, předstírá, že nerozumí anglicky. To se mu však brzo vrátí, neboť se pro ostatní přirozeně stává důvěrníkem, zejména pro mladíka jménem Ellard, který se domnívá, že Charlieho učí anglicky. Charlie tak díky své „indispozici“ odhalí řadu skrytých skutečností a vztahů a podaří se mu dokonce zhatit plány místního Ku-klux-klanu.

Cizinec těží z tradice britské a americké zápletkové (situační) komedie a jedná se o brilantně napsanou hru, která je vtipná a nese srozumitelné poselství. Larry Shue byl úspěšný americký dramatik. Absolvoval Ilinoiskou univerzitu a pozdějisloužil v americké armádě během války ve Vietnamu. Jeho nejznámější komedie jsou Pitomec (The Nerd; premiéra na londýnském West Endu proběhla v  roce 1981, později hra zaznamenala úspěch na Broadwayi) a Cizinec (The Foreigner; rok po premiéře v roce 1984 byla inscenace přesunuta na off-Broadway, kde zaznamenala úctyhodných 686 repríz). Cizinec získal dvě Obie Award a také ceny kritiků za nejlepší americkou novou hru a nejlepší off-Broadwayskou produkci.

Hlavní roli Charlieho ztvárnil Vít Herzina. Dále hrají Jan Beneš, Michaela Krausová, Tadeáš Horehleď, Karolína Herzinová, Jakub Dostál a Lukáš Kofroň.

 

REZERVACE VSTUPENEK ZDE

Cizinec

 

SPOLEČENSTVO VLASTNÍKŮ / Jiří Havelka

režie: Filip Nuckolls

Nekompromisní konverzační komedie o jedné zdánlivě rutinní schůzce vlastníků bytových jednotek.

 

Společenstvo vlastníků

V jednom běžném českém domě se sejdou sousedé, aby na schůzi SVJ, tedy společenství vlastníků jednotek, projednali neuspokojivý stav svého kolektivního vlastnictví. Na programu schůze jsou bezpochyby důležité body: například stavba výtahu nebo odprodej půdních prostor, prostřednictvím kterého by bylo možné získat finanční prostředky na opravu rozvodů plynu v domě atd.

Od počátku je však zřejmé, že ke konsenzu je daleko a důležité záležitosti uvízly v černé vodě úporných malicherností a sporů mezi spoluvlastníky a každý z výše zmíněných návrhů vyvolává naprosto odstředivou polemiku.

Děj Společenstva vlastníků tak na půdorysu modelové situace krystalizuje do obecnějšího sdělení, které je vtipné, stejně jako nelichotivé a v mnoha ohledech se jedná o autentickou a ostrou sondu do rozklížené a rozpolcené současné české společnosti. Hra není jen přehlídkou omezenosti, ba hlouposti, případně nechuti ke konsenzu či dialogu, ale varuje především před situací, kdy k lidskému uchu doléhají příliš jednoduchá a příliš zaručená řešení složitých věcí.

Hra úspěšného autora, režiséra a herce Jiřího Havelky, spjatého s divadlem Vosto5, získala v roce 2017 Cenu Marka Ravenhilla za nejlepší českou divadelní inscenaci nového textu a rovněž byla nominována na Cenu divadelní kritiky jako Hra roku. Příznivé kritické i divácké ohlasy zaznamenal také film Vlastníci, který Havelka sám zrežíroval.

 

Na mosteckém jevišti se v rolích vlastníků bytových jednotek představí Veronika Týcová, Lukáš Kofroň, Markéta Procházková Hausnerová, Jiří Kraus, Michaela Krausová, Marcel Rošetzký, Tadeáš Horehleď, Ivana Zajáčková, Jan Beneš, Vít Herzina, Karolína Herzinová / Petra Kasalová, Ján Burda/ Jana Pin.

 

REZERVACE VSTUPENEK ZDE

Společenstvo vlastníků