- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Brilantní Tenor na roztrhání

O inscenování situační komedie velmi úspěšného amerického dramatika, libretisty a scénáristy Kena Ludwiga Tenor na roztrhání uvažovala dramaturgie mostecké činohry už dlouho. Ne snad proto, že by zvažovala kvality tohoto světoznámého textu, ty jsou dané a nezpochybnitelné, ale prostě proto, že stejně jako v životě, tak i v divadle má všechno svůj čas.

A čas uvést Tenora na roztrhání / v originále Lend me a Tenor / přišel právě nyní. A tak se poprvé 11.února letošního roku objeví v 19.30 hodin na Velké scéně Městského divadla v Mostě osm postav, které jejich duchovní otec Ken Ludwig pověřil jedním z nejvděčnějších / současně ale nejobtížnějších / poslání dramatického umění, kterým je pobavit diváka.

 A dokázal to v míře vrchovaté. Jeho situační gagy a slovní humor, jakoby pocházely z odkazu tvůrců divadelní frašky 19.století, ale přesto jsou originální a osobité. Příběh postavený na záměně dvou postav samozřejmě nikterak objevný není, ale vývoj peripetie a finále této zápletky originální je. Komedie Tenor na roztrhání slaví na světových jevištích úspěchy už od roku 1986, kdy byla poprvé uvedena v londýnském divadle Globe Theatre a byla tu nominována na Laurence Olivier Awards.

V roce 1989 byla jako Ludwigova vůbec první hra uvedena na Broadwayi a získala několik nominací na Tony Awards, z nichž dvě obdržela. K nim pak přibyly čtyři další ocenění Drama Desk Awards a tři Outer Critics Circle. Výčet cen, které Ken Ludwig za svoji dramatickou – převážně komediální tvorbu získal – je stejně dlouhý jako výčet titulů, které za svůj šedesátiletý život / je ročník 1950 / vytvořil. Není smysl je vypočítávat. Smysl má na jednu z jeho her, inscenovaných v současné době v Mostě, jít se podívat.

Pak každý soudný a humoru přístupný divák přizná, že si svůj celosvětový úspěch Ken Ludwig opravdu zaslouží. Činohra Městského divadla v Mostě uvede komedii Tenor na roztrhání v režii mladého divadelníka Pavla Ondrucha, který spolupracuje s výtvarníky Josefem Korábem a Romanou Tůmovou. Dvě hlavní role - pravého a falešného tenora – vytvoří Jakub Dostál a Vít Herzina.

Vlastimil Novák, dramaturg MDM