- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Dickens poprvé v Mostě

Poslední premiéra v sezoně 2015 bude ve znamení slavné humoristické knihy Charlese Dickense – Kronika Pickwickova klubu.

Charles Dickens je dnes považován za klasického autora, velkého vypravěče a představitele realistického viktoriánského románu. Když ovšem psal své „Pickwickovce“, bylo mu čtyřiadvacet, měl za sebou trudné dětství a o literárním úspěchu mohl zatím pouze snít.

První sešit „Pickwickovců“ byl vytištěn ve čtyřech stech exemplářích. Od patnáctého sešitu jich bylo už čtyřicet tisíc. Jeho knihy si rychle prorazily cestu do Německa, později do Ameriky, Austrálie, Kanady. Tam všude putovali Pickwick a jeho parta, Mikuláš Nickelby, Oliver Twist, malá Nell a další Dickensovy nezapomenutelné postavy.

V dubnu 1836 začali „Pickwickovci“ vycházet, v říjnu 1837 už byl Dickens slavný. Svého druhu se stal jakousi literární – „rockovou“ hvězdou a patřil k těm šťastlivcům, jimž se dostalo uznání a poct ještě za života. Když se rozhodl veřejně předčítat, Anglie byla u vytržení. Lidé zaplňovali sály, lezli na sloupy i na pódium, jen aby ho slyšeli. V Americe lidé i v mrazech spali před pokladnami. Kapacita sálů nestačila, a tak nakonec autorovi poskytli kostel v Brooklynu. Z kazatelny zněl Oliver Twist.

Dickensovy romány jsou zcela identické s vkusem tehdejší Anglie. Dickens, to je humor, slušnost a spořádanost i moralizování. Největší přínos a přesah jeho díla spočívá v tom, jak je v něm zobrazen dětský svět. Dickens děti miloval, považoval je za nejčistší lidské bytosti a kvůli dětem měl rád i ty, kteří už sice nebyli dětmi, ale chovali se dětinsky. Když chtěl, aby jeho hrdinové působili sympaticky, nechal je jednat jako děti. Romány jako Oliver Twist, David Copperfield nebo Nadějné vyhlídky jsou dodnes živé a slibují neopakovatelný čtenářský zážitek.

V „Pickwickovcích“ Dickens líčí humorné, skoro donquijotské putování několika londýnských gentlemanů, kteří si vyrazí na anglický venkov, aby se zde pobavili i poučili, ale především aby hájili čest nebohých dam a bojovali za dobro a morálku. Jejich naivita, bezelstnost a dobrota je nezřídka přivede do nedorozumění, ba do trapné a choulostivé situace. Jejich putování se pak mírně řečeno problematizuje ve chvíli, kdy je pan Pickwick stíhán pro nedodržení slibu manželského, o němž pochopitelně neměl nejmenší tušení.

Kroniku Pickwickova klubu adaptoval ve třicátých letech významný český dramatik František Langer. Dramaturgie v úpravě pro mosteckou činohru pracuje ještě více s Dickensovou předlohou a diváci se mohou těšit na jednu humornou příhodu za druhou, chytlavé songy a strhující vyprávění.

Výpravnou inscenaci pro celou rodinu zrežíroval Lukáš Kopecký. Scénu navrhl Petr Kastner, kostýmy Veronika Watzková. Hudbu pro inscenaci složil Mario Buzzi, k pohybové spolupráci byl přizván Igor Dostálek.

Premiéra se uskuteční v sobotu 19. prosince od 19.30 hodin na Velké scéně. V hlavních rolích uvidíte Františka Nedbala, Jakuba Dostála, Víta Herzinu, Jakuba Koudelu a mnoho dalších. V roli hochštaplera Jingla se mosteckému publiku představí Tomáš Kobr.
Michal Pětík, dramaturg

foto