- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

DIVADELNÍ HABAĎÚRA

aneb Druhá premiéra roku 2015 v režii Milana SchejbalaBrilantní komedie záměn o jednom podvodníčkovi, důvěřivé manželce, příliš oddané sociální pracovnici, nedůvtipném strýci, zkrachovalém pohřebákovi, přísných úřednících a natvrdlém podnájemníkovi. Nájemníci pana Swana jsou v duchu moderní anglické situační frašky doslova napěchovány množstvím gagů a bláznivých situací.

Hlavní hrdina hry Nájemníci pana Swana, Eric Swan, jednoho dne v podstatě náhodou zjistí, že sociální systém má jisté trhliny a on jich začne využívat k vylepšení svého rozpočtu. My ho zastihneme v okamžiku, kdy mu jeho „habaďúry“ začínají přerůstat přes hlavu a on se z nich snaží vyvléci. Spolu s ním brzy zjistíme, že to nebude tak snadné a budeme sledovat, jak se snaží přelstít vlastní manželku, psychoanalytika, zaměstnance ústavu sociální péče a další příchozí. Komediální mumraj, „při kterém diváci doslova řičí smíchy,“ napsal jeden z renomovaných anglických kritiků.

Autor komedie, Michael Cooney, žijící v současné době v Los Angeles, se narodil v Anglii v roce 1967. Jeho otcem je věhlasný dramatik Ray Cooney (autor např. v mosteckém divadle v minulosti uváděných komedií Prachy, prachy! a Rodina je základ státu aneb Sladké tajemství). Michael je dramatikem a filmovým scénáristou. Píše především ve stylu dvou žánrů. Jeho doménou jsou temné psychothrillery na jedné straně a frašky se satirickými prvky na straně druhé. K nim patří i komedie Nájemnící pana Swana, u nás známá také pod názvem Habaďůra. Světlo ramp spatřila poprvé ve Windsorském Královském divadle v Londýně. Publikum rozesmává už víc než deset let nejen tam, ale i ve všech světových metropolích. Je napsaná v duchu klasické moderní anglické frašky, je plná záměn, gagů, situačního i slovního humoru. Všechny postavy (i ty, které se objeví na scéně v druhé polovině hry) jsou výborně napsané, dávají hercům dokonalou příležitost ke komediálnímu herectví.

V Městském divadle v Mostě nastuduje tuto komedii pohostinsky režisér Milan Schejbal, který je mosteckému publiku známý především režiemi komedií. Hlavní role pana Swana a jeho nájemníka Normana vytvoří Jan Beneš a Vít Herzina. Dále uvidíte Jakuba Dostála, Michaelu Krausovou, Miroslava Večerku, Otu Lišku, Karolinu Herzinovou, Michaela Vykuse, Ivanu Zajáčkovou a Lilian Sarah Fischerovou. Výtvarné ztvárnění inscenace je dílem Kateřiny Barranowské. Premiéra je naplánována na pátek 27. března 2015 v 19.30 hodin.

Kateřina Fixová, dramaturgyně