- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Divadlu je 100 let

Na den přesně – v pátek 30.září 2011 bylo Městskému divadlu v Mostě 100 let! Oslavu úctyhodných narozenin završil slavnostní Galavečer na Velké scéně MDM.

Režii mimořádného večera měli na starost překvapivě vzhledem k tématu mladí autoři – dramaturg Michal Pětík a režisér Pavel Ondruch. Ve výsledku to bylo znát. Historii divadla představili klipovým tempem formou nápaditých výstupů členů činohry MDM i Divadla rozmanitostí. Večer měl spád, vtip i lehkost, ale nechyběla ani seriózní fakta.

Průvodcem v pozadí byl Jakub Dostál, v popředí Vít Herzina. Na scéně začal jako mutující chlapec, končil jako kmet. Hned úvodní scéna „nastavila zrcadlo“ plnému hledišti. Herci sami totiž seděli v hledišti a představovali diváky! Před nimi i před opravdovými diváky se postupně odvíjela historie mosteckého divadla v ukázkách důležitých osudových momentů jak původní, tak nové budovy divadla vč.Divadla rozmanitostí.
Připomněli jsme si tak německé období divadla díky Jiřímu Krausovi, poválečnou éru, socialistickou etapu vč.budovatelského repertoáru v podání Michaely Krausové s kapelou Tomáše Alferiho, traumatické zbourání historické budovy, zlatý věk mosteckého divadla – celý ve zlatém přišel Vítek Levinský / DR /, provizorní období v bývalém kulturním středisku Máj napěchované mezi dva paravany Zitou Benešovou, Terezou Liškovou, Janem Benešem, Radimem Madejou a dalšími, brilantní a hodně rychlý přehled repertoáru Divadla rozmanitostí i otevření nové, v mnoha směrech unikátní budovy divadla. Mezi jednotlivými bloky vstupů se zcela v symbioze představili tanečníci Pražského komorního baletu.

Druhá část galavečera patřila premiéře veřejné projekce dokumentárního filmu autora Vlastimila Nováka a kameramana Martina Studeckého - Dům zasvěcený múzám. DVD s tímto filmem je v prodeji v naší pokladně / obchodním oddělení.Samotný závěr přinesl očekávaný křest knihy pedagoga Miloše Libicha Mostecké divadelní století. Jde o první publikaci svého druhu u nás, která takto precizně mapuje historii divadla v Mostě. Kniha vznikla ve spolupráci se Statutárním městem Most a je možné ji na rozdíl od běžné distribuce rovněž zakoupit v naší pokladně. Knihu pokřtili primátor města Vlastimil Vozka, ředitel MDM Jiří Rumpík a pochopitelně autor. Slavnostní galavečer odměnili diváci potleskem vestoje.
Následný raut umožnil setkání pozvaných hostů, bývalých i současných členů činohry, inscenátorů i zaměstnanců divadla. O tom ale až příště… každopádně slavilo se dlouho!

Druhé divadelní století právě začalo! My doufáme a věříme, že v něm tak jako v tom předchozím, budete i nadále s námi. Vždyť my bychom si pro Vás diváky i zlomili vaz! Tfuj, tfuj, tfuj...