- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Droga v divadle

Rekordní padesáté představení monodramatu DROGA?! proběhlo včera dopoledne pro studenty Střední školy technické z Mostu. Na strhující výkon herečky Veroniky Valešové navazují pravidelné besedy s pracovníkem mosteckého K- centra Karlem Fialou. Specifická scéna pod točnou se stává nejen veřejným fórem, ale především zpovědnicí drogově závislé ženy… Diváci tak vidí sugestivní výpověď o drsném a strmém pádu jednoho drogového osudu téměř „v přímém přenosu“.

Hra Kaie Hensela měla po uvedení v Německu značný ohlas. Pro Městské divadlo v Mostě ji v české premiéře režíroval v roce 2011 Radoslav Tcherniradev. O jejím úspěchu u nás svědčí nejen zmíněná padesátá repríza, ale také divácké ohlasy. Stále aktuální téma rezonuje u všech věkových kategorií, nejen u studentů. Dík také patří učitelům a ředitelům škol, kteří akceptují toto ožehavé, ale především aktuální téma drog a jejich vliv na utváření lidské osobnosti.
Téma přibližuje mladá vdaná žena Hana - v podání Veroniky Valešové - která řeší svou osobní stresovou situaci konzumací drog. Přechází postupně od drogy lehké k těm těžším a jejich vliv na život vlastní i na životy svých nejbližších komentuje tím, že má drogy pod kontrolou. To se samozřejmě ukáže jako sebeklamná iluze... Život se jí rozsype jako domeček z karet. Hra nementoruje, prvoplánově nezakazuje, ani neobviňuje. "Jenom" ukazuje realitu bez obalu, následky bez příkras... a snad i otevírá oči. 
Následné diskuze po představení nabízejí odpovědi na otázky, které téma drog klade. Je jich sále hodně...  

 

S "Drogou?!" jsme opakovaně hostovali také přímo na základních, středních školách i učilištích v celém regionu. Více v nové fotogalerii.
Foto: archiv divadla