Divadlo Rozmanitostí
 
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Faulovaný útočník (Juller) v české premiéře

Faulovaný útočník (Juller)

Jen dva týdny po premiéře inscenace Mauglí uvedeme na Aréně MDM inscenaci nejen pro mládež o slávě i nejtěžších chvílích člověka s názvem Faulovaný útočník (Juller).

Juller je úspěšný a slavný fotbalista. Juller je Němec. Juller je ale také Žid.

Režie se ujala Hana Marvanová a těšit se můžete na Víta Herzinu, Jana Beneše, Jakuba Dostála, Jiřího Krause a  Nelu Štefanovou.

Fotografie ze čtené zkoušky si můžete prohlédnout zde.

Faulovaný útočník

Hra Julek je mimořádně působivým sledem divadelních mikrosituací a zčásti se odehrává v atraktivním fotbalovém prostředí. Pojednává o osudu slavného německého fotbalisty Julia Hirsche, přezdívaného Julek (Juller). Julek patřil v mládí k nejlepším a nejúspěšnějším fotbalistům své doby, svůj fotbalový klub FC Karlsruhe dovedl k vítězství v německé fotbalové lize, Německo úspěšně reprezentoval při mnoha mezinárodních utkáních včetně Olympijských her v roce 1912 ve Švédsku. Na příkladu pohnutého života tohoto fotbalisty, který zažil vzestupy i pády, sledujeme téma pomíjivosti slávy, ale především velmi aktuální téma xenofobie a ideově orientované mezilidské nesnášenlivosti, téma boje o holý život. Přestože Hirsch hrdě reprezentoval svoji vlast, jeho vlast ho také zahubila. Hirsch byl totiž nejen Němcem, ale také Židem. Skrze jeho osud úspěšný německý dramatik Menke-Peitzmeyer vypráví o tom, jak se nacisté ve třicátých letech 20. století v Německu chopili moci, jak stále více a více utlačovali své židovské spoluobčany. V té době již sice Hirsch nebyl aktivním fotbalovým hráčem, ale stále byl všeobecně proslulý a dostávalo se mu společenské vážnosti. Ta však bohužel netrvala věčně. Ale ani jeho legendárnost mu totiž v boji proti nacistům a v boji o vlastní život nepomohla. Hirsch byl nacisty nejprve utlačován, později deportován do koncentračního tábora a popraven.

Hra využívá principů typických pro divadelní hry pro mládež. Nestojí jen na činoherních situacích, ale umožňuje svým inscenátorům vytvořit hravou, výtvarně i hudebně bohatou inscenaci. Odehrává se retrospektivně v několika rovinách, v dynamickém sledu a na pozadí historických událostí přehrává zásadní životní události Julkova života.

Hra vznikla na objednávku německého fotbalového svazu k uctění památky Julia Hirsche a jako divadelní prostředek ke vzdělávání mladého publika. Světová premiéra hry se uskutečnila se značným úspěchem 8. dubna 2017 v Theater der Jungen Welt Leipzig. Reprízy této inscenace v Lipsku provázejí nejen velmi kladné divadelní recenze, ale především nadšené přijetí mladým publikem, pro které jsou uváděná témata přeci jen v něčem neznámá a překvapivá.
Jsme rádi, že tuto inspirativní hru můžeme právě u nás v Mostě uvést v české premiéře.


čtená zkouška
První čtená zkouška Faulovaného útočníka (foto T. Branda).

Vít Herzina
Vít Herzina - představitel "Jullera" na čtené zkoušce (foto T. Branda).

Hana MarvanováRežisérka Hana Marvanová (foto T. Branda).

Jan Beneš a Nela ŠtefanováJan Beneš a Nela Štefanová (foto T. Branda).

Jakub DostálJakub Dostál (foto T. Branda).

Jiří KrausJiří Kraus (foto T. Branda).