- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Festival očima studenta

Druhý ročník festivalu Young for young Městského divadla v Mostě pro mladé diváky nejen věkem skončil. Všechno se odehrálo po Velikonocích a to ve dnech 10. dubna až 14. dubna na všech scénách i v obou budovách Městského divadla v Mostě a Divadla rozmanitostí.


Oficiální zahájení festivalu si vzalo na bedra představení MDM Černí býci, kteří nás překvapivě vtáhli do děje od sedmé hodiny večerní. Přestože byl program velmi bohatý, vyskytla se nejedna novinka. Například první noční představení taktéž v úterý a to mimořádně pod točnou s názvem DROGA?! Během celého festivalu se vystřídala velká scéna s komorní, zkušebna s prostory pod točnou, ale také „foajé“ nebo exteriéry divadla, dokonce i bývalý důl Julius III se proměnil v divadelní „amfiteátr“.
Zkrátka, využili jsme všechny divadelní i nedivadelní možné prostory. Letáky po celém městě nalákali i dost diváků na celkem 19 představení a to nejen z Mosteckého repertoáru. Navštívilo nás například Naivní divadlo Liberec, Divadlo Buchty a loutky, ABC Praha, Divadlo ALFA z Plzně a další soubory.


Během festivalu bylo ale několikrát zapotřebí bleskového jednání vedení festivalu a divadla, které při změně programu hledalo pouhých několik hodin před začátkem náhradní představení… Až na změnu názvu hry diváci neměli šanci zaznamenat změnu. Po celou dobu trvání festivalu hodnotila každé představení studentská sedmičlenná porota složena ze studentů Střední průmyslové školy Most a Podkrušnohorského gymnázia v Mostě. Ta po skončení festivalu vybere také vítěze studentské poroty.
Všichni návštěvníci divadla ve kteroukoliv hodinu mohli zažít na vlastní kůži několik workshopů, módní přehlídku, neformálních představení nebo třeba výtvarnou techniku „airbrush“. Bylo toho zkrátka tolik, že se ani jeden divák nemohl nudit. Barmanská show, šermířské umění, tvorba gagu, již jmenovaný airbrush, výstavy fotografií a designu z FUD UJEP v Ústí n/ Labem. SPgŠ Most si například připravila svůj doprovodný program okolo i uvnitř divadla. Pro zpestření zde vystupují i hudebníci a muzikanti jako třeba ze ZUŠ Litvínov. Nemůžeme opomenout 2 AFTER PARTY, které byly v GAMA hospodě a to v pátek a v sobotu jako tečka za festivalem.


Vždy před začátkem festivalového dne divadlo hučí jako včelí úl. Lidé z Mostu se koncentrují k divadlu. Jedny láká divadelní scéna, druhé doprovodný program, který byl mimochodem zcela zdarma. Opravdový nával jsme zažili třeba ve středu, kdy byl naplánován happening „DOLE V DOLE“. Na místo měl zájemce za lehký poplatek dovést historický autobus. A zájem byl nemalý. Každou chvíli se prostě něco dělo. Divadlo žije! A když se festival nachýlil ke konci, mysleli jsme si, že už to nemůže být lepší. Mýlili jsme se.

Atmosféru předešlých dní, která se zdála úžasná a naprosto fantastická, převálcovala atmosféra pátku a soboty. Lidé se přišli do divadla pobavit a odreagovat. Hlediště prakticky vyprodáno. To se to panečku musí hercům krásně hrát. Barmani nestíhají míchat drinky, šatnářky nestíhají rozdávat štítky ke kabátům. V divadle to vře! Zlatým hřebem festivalu v sobotu bylo předání ceny festivalu FOREVER YOUNG herečce Květě Fialové. Ta měla před tím v našem Divadle rozmanitostí své vystoupení, které sklidilo nevídaný úspěch. Nezapomeňme podotknout, že festival byl s mezinárodní účastí a to s finskou.

Po předání ceny začalo představení renomovaných souborů CIRK LA PUTYKA A CIRCO AEREO s názvem SLAPSTICK SONATA. Po děkovačce, která proběhla za bouřlivého potlesku diváků ve stoje, se před divadlem rozjela FIRESHOW. Ta všechny rozžhavila tak, že se nikomu z nás prostě nechtělo spát. Proto hurá do GAMY oslavit tento vydařený festival plný smíchu, dramatu a doprovodného programu. Festival byl opravdu moc vydařený. Dík patří vedení festivalu Young for young a celému realizačnímu týmu. DĚKUJEME!
Martin Domín, člen studentské poroty, SPŠ Most


Úplně poslední tečkou festivalové produkce byla Fire show Terezy Braumové a Lucie Vaníčkové