- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Festivalová bilance

foto0.ročník festivalu YOUNG for YOUNG je mrtev, ať žije 1.ročník! Zhruba takto by se jednou větou dal shrnout festivalový zápřah, kdyby to stačilo na popis celé akce vč.doprovodného programu. Ale tak jednoduché to nebude. Bilancujeme a navíc plánujeme příští ročník. Už dnes máme žhavé tipy!

Žhavé tipy jsme měli pochopitelně i letos, ale z organizačních a finančních důvodů není možné naplnit programové představy beze zbytku. Přesto se náš konečný program setkal s převážně kladnými ohlasy. Bereme ale i ty negativní. Poučení pro příště. Zaslechli jsme např.kritiku, že tohle není festival? Když ale během dvou dnů nabídneme divákům 5 inscenací, workshop, dva koncerty, dvě výstavy, ohňovou show a ještě přivezete Mistra Evropy ve skákacích botách, o festivalu už bez ostychu můžeme mluvit. Během celého programu jsme navíc avizovali, že letošní ročník je zahřívací kolo, zkušební, testovali jsme nejen diváky, ale i nás. K čemu např.čtyřdenní festival, na který nikdo nepřijde?

Další připomínka byla kvůli anglickému názvu festivalu. Čekali jsme to a během festivalu i v programu vysvětlili původní záměr - organizace mezinárodního festivalu. Nikoliv marnou snahu o "světovost". Už letos jsme měli přislíbenou účast německého souboru, které ale muselo svoji účast z organizačních důvodů zrušit. Každopádně v příštím roce s mezinárodní účastí můžete počítat. Tolik ke kritice, další si kdykoliv rádi vyslechneme.

Pozitiva však převládala. S ohlasem se setkala všechna představení. Úvodní "Stvoření" Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU z Prahy ocenili všichni bez rozdílu věku i profese. Hravost nápaditost, radost! To byla DAMU. Novinkou v dosavadním schématu školy byla režie uznávaného profesionála Andreje Spišáka, nikoliv režie z řad studentů jako doposud. Beznadějně vyprodaný byl muzikál "DONAHA!" z našeho repertoáru. Zde není co dodat. Za zmínku ale určitě stojí, že před samotným představením si střihli hranou upoutávku herci Jakub Dostál a Vít Herzina ve filmovém okně přímo na jevišti.

Sobotní pohádka Divadla rozmanitostí "ENDE DENDE aneb jak se dělá muzika" pro diváky od 5 - 99,5 let přesně zapadla do dramaturgie festivalu, která počítá s mladými návštěvníky nejen věkem!

Další dávka krystalické radosti ve Vás ještě dlouho zůstala po odpoledním představení "BABY BOX" pražského Pohybového divadla Veselé skoky. Určitě nejen na "baletku" nikdo z diváků hned tak nezapomene.

Nezapomenutelný byl také závěr festivalu. Ten zajistilo Činoherní studio Ústí n/Labem se skvělým Klubem rváčů. Sugestivní podívaná a mimořádné herecké výkony jsou stejně náročné jako ve stejnojmenném slavném filmu, ne- li náročnější. To vše spolu s "vymyšlenou" scénou zanechalo v divácích silný zážitek.

A to je to oč tu běží. Nabídnout kvalitní zážitek. Naše festivalová nabídka by měla nejen potěšit, pohladit, povzbudit, ale také vyprovokovat, pobouřit, donutit k zamyšlení a klidně i odchodu. Hlavně ale nenudit.
Třešinkou na dortu bylo předání historicky prvního ocenění u nás - Ceny Forever young mimořádné osobnosti české divadelní scény. Letos si cenu zaslouženě odnesla herečka Luba Skořepová, které aplaudovalo celé převážně mladé hlediště. Současně došlo k přirozenému a úplnému pochopení smyslu tohoto ocenění.
Pevně věříme, že nás ve snaze udržet a rozvíjet novou divadelní tradici podpoříte i v příštím roce. Ani sebelepší myšlenka by se totiž neobešla bez Vás, diváků, pro které to všechno děláme a kterým tímto děkujeme za letošní účast.

foto

Video - Young for Young 2010 - doprovodný program

V příštím roce, zhruba ve stejnou dobu, Vás čeká mnohem náročnější program a větší porce mladého divadla vč.nejednoho překvapení. Tak za rok.
A pořádně se na to vyspěte.

Ivana Bonaventurová