- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

JAK SE DĚLÁ DIVADLO předposlední premiéra sezony klepe na dveře

Jak se dělá divadlo

 

Originální divadelní „špíz“ plný humorných scének a písní.

Karel Čapek je prozaikem a dramatikem světového významu a patrně největšího věhlasu dosáhla jeho díla psaná z dohadu „co by se stalo, kdyby…“ Ať už se jedná o hry R. U. R.Věc Makropulos či román Továrna na absolutno. Před fašismem varovaly drama Matka nebo antiutopický román Válka s mloky. Oblíbené je rovněž Čapkovo publicistické dílo: cestopisy (Italské listyCesta na sever aj.) i eseje na různorodá témata.
Právě podle jeho legendárních fejetonů o tom, jak se dělá divadlo (Jak vzniká divadelní hra), připravuje mostecká činohra původní autorskou inscenaci, jež divákům nabídne nejen Čapkův laskavý a ironický humor, ale také – v principu divadla na divadle – vhled do divadelního zákulisí, do jeho nitra, které namnoze bývá absurdní a směšné.

Divadelní zpracování jednoho z fejetonů Karla Čapka s humorem nahlíží do zákulisí tvorby divadelní hry, čím vším prochází, jaké překážky musí překonat, než přijde na svět a poprvé se představí divákovi...

Inscenace Jakuba Dostála (spoluautora scénáře a autora hudby) a Víta Herziny (spoluautora scénáře a autora písňových textů) nabídne to nejlepší z Čapkova dodnes aktuálního pojednání o divadle, navíc přitažlivou kabaretní formou, která sofistikovaně kombinuje hudební a činoherní složku.

Režie: Jakub Dostál

Scénář: Jakub Dostál a Vít Herzina
Dramaturgie: Michal Pětík
Scéna a kostýmy: Veronika Watzková
Hudba: Jakub Dostál
Básně a texty písní: Vít Herzina
Choreografie: Jan Veselý

V rolích režiséra, dramaturga, herců a hereček, osvětlovače, nápovědy, kulisáka a mnoha dalších se představí
Michaela Krausová, Jiří Kraus, Karolína Herzinová, Vít Herzina, Veronika Týcová a Tadeáš Horehleď.

 

Jakub Dostál

Režisér Jakub Dostál na čtené zkoušce. Foto T. Branda